🥜Ušetřete a kupte arašídový krém 700g jen za 135 Kč. Akce platí pouze do neděle 21.7. 🥜

Napsáno 22.02.2023

Co se dozvíte?

Čistíte pravidelně svůj organismus? Pokud ne, je to chyba a měli byste s tím začít! Máte dvě varianty: Skočíte po tom po hlavě a dáte si několikatýdenní kúru, která nastartuje Váš organismus, nebo se dáte na dlouhodobější a efektivnější dráhu a budete detoxikovat Váš organismus každý den. Jak? To se dozvíte v následujícím článku.

Očista organismu neboli detoxikace organismu je jev, který je našemu tělu přirozený a v probíhá v něm neustále. Existují techniky podpory očisty organismu, které jsou jednorázové nebo dlouhodobé. Bylo by vhodné je aplikovat, aby naše tělo fungovalo správně a dostavily se co nejpozitivnější účinky. Pokud se celý rok o vaše tělo nestaráte, jednoroční detox těla ale moc pozitiv přinést nemusí, naopak může více uškodit než pomoct. Samozřejmě ale záleží, jakou metodou se budete snažit tělo detoxikovat.

Proto bych hned z kraje ráda uvedla, že nevhodnější a nejefektivnější je napomoct detoxikaci organismu každý den. Není to totiž vůbec složité. Stačí si osvojit pár základních zvyků, pravidelně zařazovat do jídelníčku specifické látky a pokud doporučení budete aplikovat dlouhodobě, nebudete cítit potřebu vrhnout se na velký jednorázový detox.

Vybrané účinné metody očisty organismu jsou následující:

Zařazení dostatečného množství vlákniny, která nese ve většině případů pozitivní účinky nejen pro detox. Vláknina je obsažena např. v ovoci, zelenině, obilovinách nebo luštěninách. Což znamená pro dospělého člověka 30 g za den. Pro dítě, jelikož nemá plně vyvinut trávicí tkat, tak je to méně. Vhodná doporučená dávka pro děti se dá spočítat jednoduchým výpočtem => věk dítěte + 5. Výsledkem je množství doporučené vlákniny v gramech za den. Jestli jste zkonzumovali dostatečné množství vlákniny si můžete jednoduše propočítat pomocí potravinové databáze s uvedeným množstvím makronutrientů a mikronutrientů v jednotlivých potravinách. Pokud se bude jednat o kvalitní databázi, bude tam uvedena i vláknina.

Konzumace potravin bohatých na vitamíny a minerální látky. V překladu „zdravé potraviny“, kde jsou hlavními zástupci ovoce, zelenina jakéhokoli druhu a technologického zpracování. Základem je tedy zkonzumovat dohromady cca 500 g ovoce a zeleniny za den, a to v jakékoli formě. Nejvíce využitelné jsou vitamíny z čerstvých druhů. Někdy ale není na škodu zeleninu tepelně upravit, mohou se tak aktivizovat další látky či lépe vstřebat jiné. Důležité pak vždy je konzumovat zeleninu s malým množstvím tuku, aby se mohly vitamíny rozpustné v tucích, které zelenina obsahuje, opravdu v těle rozpustit a využít. 

Další radou je mít dostatečný pitný režim, který je cca 35-40 ml na 1 kg tělesné hmotnosti u dospělého člověka. Voda je nejzásadnější způsob detoxikace. Pokud budete mít splněn pitný režim, tělo se Vám odvděčí a přirozeně bude vyplavovat škodlivé látky z organismu. Pokud máte s dodržením pitného režimu problémy, zkuste si nápoje ozvláštnit. Samozřejmě nejlepší je popíjet celý den čistou vodu, ale pokud Vám nechutná, můžete si do ní přihodit nakrájené ovoce, mátu, meduňku namísto popíjení slazených nápojů, které se mnohdy do pitného režimu započítávat nemají.

Pravidlo 80 na 20 už jste určitě slyšeli. I v očistě organismu má své opodstatnění. Pro ty, co o pravidlu neslyšeli: 80 % z naší potravy máme zkonzumovat „zdravé potraviny“ a 20 % můžeme zařadit potraviny, které nám chutnají, ale nejsou tolik biologicky významné, spíše je konzumujeme pro požitek a energii, než pro složení. S tím se pak pojí to, že ve 20 % můžeme mít tedy sladké či slané pochutiny, tučnější produkty a nevyvážené druhy potravin. Poměr 80 na 20 nám zajistí dostatečný přísun nutričně hodnotného jídla a také udržitelnost ve zdravém stravování a zdravém životním stylu. V neposlední řadě dokonalou samovolnou očistu organismu, protože se předpokládá, že v 80 procentech potraviny nalezneme, jak ovoce, zeleninu, tak s nimi i vlákninu, zdravé tuky pro celkově správný chod organismu.

Po dodržování výše uvedených doporučení je k nim velice vhodné zařadit tzv. zelené potraviny. A to ať už formou nějaké intenzivní několikatýdenní kúry nebo po přiměřených dávkách po celý rok.  Jedná se o potraviny, které dokáží podpořit správnou detoxikaci, obsahují velké množství tolik potřebných vitaminů, minerálních látek a antioxidantů, kterými pomáhají přirozeně detoxikovat a podporovat všechny buňky těla a tím budovat zdravý organismus a dlouhověkost. Mezi zelené potraviny se řadí např: chlorella, spirulina, mladý ječmen, kopřiva, pampeliška, které naleznete na našem e-shopu. Každá potravina má svoje jedinečné účinky, o kterých se dozvíte na jednotlivých odkazech našich produktů. Za nás je velice vhodné kombinovat postupně všechny!

"love nature, love yourself"

Veronika Horká

Již více jak deset let se věnuji oboru výživa a dietetika. Tuto cestu jsem započala již výběrem střední zdravotnické školy oborem nutriční asistent. Jelikož mě tato oblast opravdu zaujala a viděla jsem v ní budoucnost, rozhodla jsem se pokračovat a podrobněji ji studovat i na vyšší odborné a vysoké škole. Nyní je ze mě nutriční specialistka a jelikož vím, že zdravý životní styl není jen vyvážená strava, ale kombinace několika složek, rozhodla jsem se moje znalosti prohlubovat a ve studiu dále pokračovat. Aktuálně proto studuji jako doktorandka obor kinantropologie a pohybuji se na akademické půdě, kde se snažím v tomto odvětví provádět vědu a výzkum.

Více článků autora