Vyzkoušejte naši novinku!  Voňavé plátky kokosu z poloviny obalené v prvotřídní čokoládě.

Napsáno 03.08.2020

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Baobab BIO prášek 80g Baobab BIO prášek 80g Kód: 02.10.0049 Počet hvězdiček je 5 z 5 Baobab je strom původem z jižní Afriky. Prášek se získává z dužiny jeho plodů a je považován za potravinu budoucnosti. Vyniká vysokým… Skladem 128 Kč 

Říká se, že když poprvé vstoupíte na africkou zem, buď si tenhle světadíl okamžitě zamilujete nebo vás nechá chladnými napořád. Snad budete pařit mezi ty, koho očaruje Afrika svojí specifickou vůni a tepem, v jehož rytmu vibruje i nejmenší zrnko saharského písku. Cítíte to? Vítejte na další zastávce letní NATU cesty kolem světa.

Země baobabů

Afrika je domovem jednoho z nejzvláštnějších stromů světa, který známe díky Malému princovi asi úplně všichni, krajinami a generacemi napříč. Nenechme se ale obavami moudrého blonďáčka z baobabů zmást. Na naší planetě můžeme klidně nechat semínka stromů vyrůst do podoby, kterou si nejeden unavený cestovatel spletl s nohou gigantického slona.

Až třicetimetrová výška, nekonečný a obdivuhodně široký kmen, který byste dokázali obejmout jedině v případě, že byste měli pětimetrové ruce, listnatá koruna s plody někde daleko v nebi. Už z dálky o sobě dává baobab vědět, že je opravdovým superstromem. A co teprve, když se s ním seznámíte blíž. Věděli jste například, že se dožívá tisíce let a svůj obrovský kmen používá jako zásobárnu vody, do které je schopný načerpat až 2 000 litrů? V období dešťů je proto kmen nejrozměrnější a když přijde sucho, zmenší se.

Pro domorodé obyvatele je baobab od nepaměti všestranným pomocníkem. Není divu, že ho nazývají “Stromem života”. Když do Senegalu nebo na Madagaskar zavítáte, dostane se vám pohoštění ve formě osvěžujícího nápoje z baobabových plodů, které nezapomeňte ochutnat i jen tak. V lokálním jídle možná dostanete baobabové listy, které se tu jedí jako zelenina, a taky baobabový olej, jenž se přidává i do (nejen) lokální kosmetiky a v globálním beauty světě je z něj teď velký hit. Z baobabu připravují místní ženy náhražku mléka a kávy, rozemleté slupky plodů se kouří jako tabák. A stále nekončíme - z různých částí baobabu (oplodí a kmene) získávají domorodci vlákna na výrobu oblečení, plachet, provazů, rybářských sítí a spoustu dalších, pro život nezbytných věcí. No a duté kmeny už neživých stromů se uplatňují v africké architektuře - dá se v nich bydlet nebo třeba provozovat bar. 

Není to ale jen multifunkčnost, co dělá z baobabu africký klenot. Fascinující je i jeho nutriční obsah ceněný v africkém tradičním léčitelství a stejně tak i v dnešním západním světě. Ten má baobab za potravinu budoucnosti. Plody baobabu jsou nesmírně bohaté na vlákninu a vitamín C, kterého obsahují víc než většina známějších superpotravin. V NATU je máme ve formě RAW bio sušeného prášku, který doporučujeme po lžičkách přidávat ráno do snídaní, do svačin během dne a večer do pleťových olejů či masek.

Zveme vás na africký čajový rituál

Pěstování čaje a čajové rituály běžně spojujeme s Asií, ale byla by chyba tenhle nápoj neprozkoumat i v Africe. Pijí se tady totiž dva speciální druhy - Rooibos a Tuareg.

Rooibos je signifikantní jihoafrický nápoj z Čajovce kapského. Navzdory názvu keře, svému vzezření a způsobu pití, to ale není tak úplně čaj. Ve své domovské krajině má Rooibos nekonečně dlouhou tradici jako blahodárný osvěžující nápoj i jako “medicína”, která má prý pozitivní vliv na zmírnění alergií, kožních problémů a dětské koliky. Neobsahuje kofein, za to velké množství minerálů a stopových prvků, takže si jej úplně v pohodě mohou dopřávat také těhotné a kojící ženy i jejich ratolesti. Když se rostlina (ručně) sbírá, je zelená, hnědou barvu získává až při fermentačním procesu. “Čaj” sytě zlaté barvy se pije teplý, studený, v čisté formě anebo s medem a mlékem - tak jej mají Jihoafričané úplně nejraději.  

Za nápojem Tuareg se musíme vydat na sever, do zemí, kde se mísí africká s arabská kultura. Tradiční osvěžující drink s původem v Maroku obsahuje čínský zelený čaj Gunpowder a marockou mátu. Nejlépe chutná slazený a chlazený - přesně takhle, v malých skleničkách, je v Africe podáván důležitým návštěvám na uvítanou.

Chcete-li při putování po Africe ochutnat ještě něco hodně speciálního, nepřehlédněte letní limitovanou edici Fluidum Té - Summer Karkade, který obsahuje fantastický červený ibišek, antioxidační zázrak ze Súdánu. 

Safari njema!
Šťastnou cestu!

NATU

Vymýšlíme pro vás recepty, které jsou rychlé na přípravu, zdravé, skvěle zasytí a navíc v nich můžete pohodlně využít naše ingredience. Nemusíte si už lámat hlavu s tím, jak se začít zdravě stravovat, pomůžeme Vám. Stačí pár chvil a skvělé hlavní jídlo, snídaně nebo dezert je na světe. Inspirujte se s námi. Více článků autora