Doprava do PPL výdejen pouze za 1 Kč až do 31.3.

Napsáno 08.03.2023

Co se dozvíte?

Za chvíli nám bude na dveře ťukat jaro, ke kterému neodmyslitelně patří bylina kopřiva sloužící (nejen) pro podporu jarní očisty našeho těla. O tom, jakou má kopřiva historii v alternativní medicíně a z jakých jejích benefitů můžeme dnes čerpat, se dočtete v článku.

Kopřiva dvoudomá byla od pradávna základem bylinné medicíny.

Starověcí Egypťané používali kopřivu k léčbě artritidy a na bolesti dolní části zad, zatímco římští vojáci si ji mazali, aby se udrželi v teple.

Všichni jsme si nejspíš na vlastní kůži vyzkoušeli, jak hodně taková kopřiva dokáže popálit. Jakmile je však kopřiva zpracována na doplněk, sušena, lyofilizována nebo uvařena, lze ji bezpečně konzumovat. A právě konzumace této byliny je spojována s řadou zdravotních benefitů.

1. Udržuje hladinu krevního cukru a krevního tlaku pod kontrolou

Kopřiva je účinná při snižování krevního tlaku a hladiny cukru v krvi a udržuje je stabilní. Může také snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je mrtvice a infarkt.

2. Tlumí bolest

Kopřivový čaj může pomoci zmírnit příznaky bolesti díky svým protizánětlivým vlastnostem. Pití tohoto čaje pomáhá utišit bolesti svalů, kloubů (typicky rukou, kolen, kyčlí a páteře) a hlavy.

3. Zklidňuje alergie a podrážděnou pokožku

Zatímco listy kopřivy někdy dráždí pokožku, výhody kopřivového čaje spočívají ve snížení podráždění pokožky a zmírnění alergických příznaků. Antihistaminika, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti kopřivy hrají již dlouhou dobu důležitou roli při léčbě kožních problémů, jako je ekzém a akné. Co se týče senné rýmy, která se označuje jako alergie, lze ji léčit právě kopřivovým čajem.

4. Chrání zdraví ledvin, močových cest a prostaty

Čaj z kopřivy se používá k léčbě infekcí močových cest, problémů s ledvinami a prostatou. Jako diuretikum může kopřiva podporovat zdravé močení a také inhibovat růst patogenů, které způsobují infekci močových cest a ledvinové kameny.

5. Posiluje kosti

Kopřiva dvoudomá je bohatá na množství aminokyselin, bílkovin, flavonoidů a minerálních látek pro stavbu kostí, jako je železo, vápník, hořčík, křemík, draslík a zinek. Tyto vitaminy a minerální látky jsou schopné chránit zdraví kostí.

6. Posiluje imunitní systém

Antioxidanty a vitaminy A a C v kopřivovém čaji pomáhají při posilování imunitního systému. Antioxidanty obsažené v kopřivě chrání imunitní systém před poškozením a pomáhají posilovat imunitu. Kopřiva stimuluje T-buňky, které pomáhají tělu bojovat proti infekci a dalším nemocem, které mohou oslabit imunitní systém.

O dalších pozitivních účincích kopřivy by se dala napsat ještě hromada odstavců. Pokud jste zvědaví a chcete benefity kopřivy pocítit i sami na sobě, zkuste dnes přidat tuto listovou zeleninu do svého jídelníčku a uvidíte, zda se začnou dít zázraky.

"love nature, love yourself"

Lucie Hermannová

Zdravý životní styl se stal mou součástí již v 15 letech. Od malička jsem byla vedena k pohybu, primárně k přirozenému pohybu v přírodě - k turistice. Láska k chůzi a toulání se přírodou mi zůstala dodnes. Jelikož jsem se chtěla výživě a zdravému životnímu stylu věnovat také profesně, rekvalifikovala jsem se na výživovou poradkyni, což samozřejmě pouze započalo mé vzdělávání. Prošla jsem spoustou dalších kurzů, jejichž tematika sahala také do psychologie a duševního zdraví, které jsou mi velmi blízké. Hodně mi dal také kurz akreditace na instruktorku jógy a mindfulness akademie. Momentálně pracuji jako výživová a mindfulness mentorka pro ženy a pomáhám jim ke zdravému vztahu s jídlem a se sebou samými, učím je zdravým návykům a péči o duševní zdraví.

Více článků autora