Napsáno 19.10.2021

Co se dozvíte?

  • Kouzelné slovo hygge. Jak je možné, že Dánové přestože čelí nepříjemnému počasí po většinu roku a mají jednu z nejvyšších daňových sazeb, tak patří k nejšťastnějším národům na světě?
  • Tipy na zvednutí podzimní nálady.
  • Zpomalit se, může znamenat zrychlit?

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Epsomská sůl s levandulí 1000g Epsomská sůl s levandulí 1000g Kód: 02.16.0046 Počet hvězdiček je 5 z 5 Koupelová sůl s obsahem epsomské soli a levandule pomáhá při relaxaci a regeneraci organismu. Hořká neboli epsomská sůl je známá svými… Skladem 222 Kč 

Hygge 

Dánsko získalo titul nejšťastnější země a to navzdory tomu, že čelí celkem nepříjemnému počasí a zároveň jedné z nejvyšších daňových sazeb. Jak to tedy obyvatelé této severské země dělají, že vyzařují životní pohodu? Za tímto kouzlem stojí tzv. hygge. Hygge je slovo dánského původu, které vyjadřuje pohodový přístup k životu, umění vytvářet sounáležitost, útulno na duši a schopnost umět hodit starosti za hlavu. Je to atmosféra, která člověka obklopuje a vědomé prožívání radostí s lidmi, které máme rádi. [1]

Principů hygge je celá řada a zahrnuje všechny možné oblasti. Prvním z nich je navození správné atmosféry – ztlumení světel, rozsvícení svíček či zapálení krbu. K tomu se přidá něco dobrého k zakousnutí a pití, abyste si navodili pocit potěšení. Takže například nějakou kvalitní čokoládu či sušenky (ve zdravější verzi samozřejmě) a k tomu oblíbený čaj, kávu, kakao nebo horkou čokoládu.

A toto vše sdílet s lidmi, které máme rádi, užívat si naplno jejich přítomnost, vážná témata nechat stranou a mobilní telefon samozřejmě také, ten je ideálně vypnutý. A zažíváme příjemnou atmosféru a pocit bezpečí.

Hygge je široký pojem a je to způsob života, který se aplikuje do všech oblastí a po celý rok.

Hudba 

Hudba je lék. Tohle přísloví zná určitě každý z nás a je to jedno z mých oblíbených. Slova a vibrace dokáží vyjádřit naše emoce a umožní nám ztotožnit se s nimi. Pokud si pustíme oblíbenou písničku, naše vibrace letí raketově nahoru a to nám přináší radost😊 Objeví se ale i tzv. „den blbec“, kdy máme náladu spíše na nějakou smutnou písničku, která zrovna vyjadřuje naše aktuální rozpoložení a to je také naprosto v pořádku, protože když se například vybrečíme a pustíme negativní emoce, o to dříve se nám uleví. Nemá cenu v sobě hromadit smutek, to potom vede jen k psychosomatických projevům v podobě různých nemocí, neuróz apod. Čím dřív necháme smutek odejít, tím rychleji zase přijde smích a dobrá nálada. Pusťte emoce ven 😊

Speciální kategorií je relaxační hudba. Navodí v nás klid, zpomalení se, napojení na sebe. Poslouchat tuto hudbu je skvělé večer před spaním, navodíme si příjemnou atmosféru, můžeme si k tomu zapálit svíčky (pak je jen dobré neusnout 😊) a zaposlouchat se do pozitivních frekvencí, které umožní naší mysli se zastavit a navodit pocit relaxace, který je tolik potřebný a po náročném dni v práci bývá někdy náročné hlavu vypnout.

 Cvičení

Endorfiny – kouzelná formulka, která nám zaručí happy mood. Endorfiny jsou právem označovány jako hormony štěstí, které působí trochu jako droga v dobrém slova smyslu. Pokud chodíme pravidelně běhat, cvičit nebo vykonáváme jinou sportovní aktivitu, známe ten skvělý stav „PO“. Sport a pohyb neodmyslitelně patří k udržování psychické pohody. Pokud chcete s nějakou sportovní aktivitou začít, podzim je k tomu ideální. Venku není takové teplo, pro běh skvělé podmínky. A navíc si posilujete imunitní systém.

Jóga

Jóga má svůj základ v indických naukách. Je to souhrn metod, které zahrnující fyzické cvičení, koncentraci a meditaci a celkově tak působí pozitivně na fyzickou i psychickou kondici člověka. Význam slova jóga se definuje jako „sjednocení, splynutí, spojení“.

Sama jsem se k józe odhodlávala dlouho, měla jsem vždy pocit, že si musím při cvičení pořádně „zamakat“, abych se cítila dobře. Jóga je však úplně jiná v porovnání s během nebo silovým cvičením. V dnešní době se často za něčím honíme a máme pocit, že když zpomalíme, tak nám něco uteče, něco nestihneme. Jóga nás vede k tomuto zpomalení a zklidnění a když si to člověk zkusí, zjistí, že ve finále zrychlí a je mnohem více produktivní a efektivnější v dalších činnostech. 

Koupel se svíčkami a Epsomskou solí

A co takhle si podzimní sychravé počasí zpříjemnit horkou koupelí s koupelovou solí a spoustou svíček? To je úplný balzám pro duši 😊 A když si k tomu pustíte ještě relaxační hudbu, tak je to relax na druhou 😊 Epsomská sůl je skvělým pomocníkem pro relaxaci a zároveň regeneraci po sportovním výkonu, a to především díky hořečnatým iontům (z chemického hlediska se jedná o heptahydrát síranu hořečnatého). Hořčík působí příznivě proti křečím, uvolňuje svaly. Sůl pomáhá i proti otokům nohou a eliminuje jejich případný zápach. Moje oblíbená sůl s příměsí levandule má navíc právě díky této rostlince uklidňující účinky a podporuje spánek.

[1] WIKING, Meik. Hygge: Prostě šťastný způsob života. Brno: Penguin Book, 2016. ISBN 978-80-7565-111-2. 

"love nature, love yourself"

Lucie Slavíková

Jmenuji se Lůca a jsem maminka dvou úžasných dětí, milovník dobrého jídla, vášnivá kuchařka, respektive pekařka :-) Miluji přírodu, nejraději v kombinaci se sportem (kolo, koloběžka, běh). Ráda inspiruji ženy, aby zase našly sebelásku a cítily se dobře ve svém těle. Zdravý životní styl pro mne neznamená hladovět a držet drastické diety, ale s láskou pečovat o naše tělo, dodávat mu kvalitní potraviny, udržovat pozitivní mysl a pečovat o tělo i zvnějšku. Motorem jsou pro mě moje děti. Když byl syn malý měl silnou reakci po očkování a trpěl poté různými nemocemi a potravinovými alergiemi. Díky úpravě stravy může dnes jíst vše a imunitu má skvělou. Jídlo je lék :-)

Více článků autora