Náš bestseller granola slaný karamel jen za 119 Kč. Ušetřete a nakupte s výhodnou dopravou s PPL. Platí pouze do neděle 19.5.

Napsáno 22.06.2023

Co se dozvíte?

Tělo je chrám pro duši a je důležité o něj náležitě pečovat. Proto si v NATU zakládáme na výživných potravinách s tím nejkvalitnějším složením a také moc rádi sportujeme - Kačka s Dančou hrají volejbal, Martin běhá, Adam jezdí na skejtu… každý máme svou nejoblíbenější aktivitu, avšak jógu jsme si zamilovali úplně všichni.

Na józe se nám líbí, že jí můžeme dělat kdekoliv - doma, v kanceláři i v přírodě nebo na dovolené. Jediné, co ke cvičení potřebujete, je totiž pohodlné sportovní oblečení, dostatek prostoru a jógamatka. Pokud vlastní jógamatku (podložku na cvičení jógy) nemáte, ve většině studií vám ji půjčí. Jestli totiž s jógou úplně začínáte a nemáte žádné zkušenosti, je vhodné zajít nejdříve na skupinovou lekci, kde vám instruktor přesně vysvětlí a ukáže, jak pozici správně provést. A jaký styl jógy si vybrat?

Hatha jóga je základem pro všechny styly jógy a je vhodná pro začátečníky. Je pomalejší, nenáročná a je zaměřená především na zklidnění mysli. Pozic většinou bývá méně, provádějí se po delší časový úsek a po každé pozici následuje relaxace. Lekce bývá zakončená pránájámou, tedy dechovým cvičením.

Iyengar jóga patří také mezi jednoušší styly jógy. Není dynamická, ale naopak klidná a vyznačuje se tím, že se klade velký důraz na správné provedení jednotlivých pozic. Právě proto je vhodná jak pro začátečníky, tak pro zkušené jogíny, kteří chtějí zlepšit svou techniku provádění pozic.

Bikram jóga se skládá z 26 pozic hatha jógy a dvou dechových cvičení, ale přesto se pěkně zapotíte - cvičí se totiž v sále, který je vyhřátý na 42 stupňů! Díky tomu se sice zlepšuje ohebnost, ale cvičení je opravdu náročné a mnoha lidem se ze zdravotních důvodů vůbec nedoporučuje.

Vinyasa jóga je rychlejší, dynamická a plynulá. Posiluje a protahuje svaly, má pravidelný rytmus založený na dechu, jednotlivé pozice na sebe navazují a zapojuje se při nich jógový dech udžájí.

Ashtanga jóga je dynamické a silové cvičení, které se úplným začátečníkům nedoporučuje. Jednotlivé pozice jsou striktně seřazeny do sérií, jsou spojené vinyasou (přechod mezi sériemi) a zapojuje se dech udždžají (jógový dech skrz hlasivkovou štěrbinu). Zároveň se většinou předpokládá, že lidé na lekci už s jógou mají nějakou zkušenost, takže se jednotlivé pozice příliš nevysvětlují.

Stejně jako všechno ostatní, i jóga vyžaduje praxi, proto jestli chcete vidět nějaký pokrok, je nutné praktikovat ji pravidelně. Úplně ideální je každý den a nemusíte se bát, že byste to nestíhali s prací nebo péčí o domácnost - stačí jen deset minut ráno nebo večer! Zároveň je důležité se po lekci náležitě odměnit a tělo i duši zaručeně potěší:

  • lyo mixy ovoce
  • sušené ovoce
  • ovocné chipsy
  • mix ořechy
  • bezlepkové tyčinky

"love nature, love yourself"

NATU

Vymýšlíme pro vás recepty, které jsou rychlé na přípravu, zdravé, skvěle zasytí a navíc v nich můžete pohodlně využít naše ingredience. Nemusíte si už lámat hlavu s tím, jak se začít zdravě stravovat, pomůžeme Vám. Stačí pár chvil a skvělé hlavní jídlo, snídaně nebo dezert je na světe. Inspirujte se s námi. Více článků autora