Napsáno 08.02.2023

Co se dozvíte?

Blíží se nám Valentýn, svátek zamilovaných, a proto vám v dnešním článku chceme nastínit, co znamená láska, jak ji praktikovat, jak ji v sobě kultivovat a jaké jsou benefity toho, pokud lásku cítíte a žijete.

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
CHOCS Maliny v 70% hořké čokoládě sklenička 90g CHOCS Maliny v 70% hořké čokoládě sklenička 90g Kód: 02.17.0199 Počet hvězdiček je 5 z 5 Tip na dárek Lyo maliny obalené v tmavé 70% BIO čokoládě slazené nerafinovaným třtinovým cukrem. Ochutnejte na povrchu křupavé a uvnitř božsky ovocné… Vyprodáno 6,33 € 
CHOCS Maliny v 33% bílé čokoládě sklenička 100g CHOCS Maliny v 33% bílé čokoládě sklenička 100g Kód: 02.17.0202 Počet hvězdiček je 0 z 5 Tip na dárek První pomoc, když vás honí mlsná. Dokonalé spojení sametově jemné bílé čokolády v BIO kvalitě se šťavnatými malinami. Čokoládové kombo,… Skladem 6,49 € 

Lidé přemýšleli o významu lásky po tisíce let. Avšak láska je složitá, a to především kvůli tomu, že ji každý z nás prožívá trochu odlišně a v průběhu času se může měnit.

Co tedy láska je? Je to pocit? Chování? Můžeme vůbec lásku vyjádřit slovy?

Co je láska?

Láska je soubor emocí a chování charakterizovaných intimitou, vášní a oddaností. Zahrnuje péči, blízkost, ochranu, přitažlivost, náklonnost a důvěru. Láska může mít různou intenzitu a může se měnit v průběhu času. Je spojena s řadou pozitivních emocí, včetně štěstí, vzrušení, životní spokojenosti a euforie, ale může vyústit i v negativní emoce, jako je žárlivost a stres.

Láska je s největší pravděpodobností ovlivněna jak biologií, tak kulturou. Přestože jsou hormony a biologie důležité, způsob, jakým vyjadřujeme a prožíváme lásku, je také ovlivněn naším osobním pojetím lásky.

Někteří vědci a filozofové nabádají k tomu, abychom se na lásku soustředili více jako na moment pozitivního spojení dvou lidí. Tyto okamžiky spojení mohou nastat s blízkými, ale i s cizími lidmi. Když přemýšlíme o lásce jako o okamžiku spojení, není vázána připoutaností nebo závazkem.

Jak lásku praktikovat?

Nelze říct jediný správný způsob, jak praktikovat lásku. Každý vztah je jedinečný a každý člověk přináší svou vlastní historii a potřeby. To, co můžeme udělat, abychom projevili lásku lidem, na kterých nám záleží, je:

- nebát se být zranitelní

- být ochotní odpouštět

- dělat to nejlepší a být ochotní se omluvit, pokud uděláme chybu/přiznat ji

- poslouchat, co říkají

- trávit s nimi čas

- oplácet láskyplná gesta a skutky laskavostí

- rozpoznat a uznat jejich dobré vlastnosti

- sdílet s nimi své radosti i strasti a být tu také pro ty jejich

- ukázat náklonnost

- nevnášet do lásky podmínky

Tipy pro kultivaci lásky

Loving-kindness meditace, neboli meditace milující laskavosti

- technika často používaná k podpoře sebepřijetí a snížení stresu, ale také se ukázalo, že podporuje řadu pozitivních emocí a zlepšuje mezilidské vztahy. Tato technika zahrnuje meditaci a zároveň přemýšlení o osobě, kterou milujeme nebo nám na ní záleží, soustředíme se na vřelé pocity a naši touhu po jejím blahu a štěstí

Komunikace

- potřeby každého jsou jiné. Nejlepší způsob, jak zajistit, aby byly uspokojeny naše potřeby a potřeby našich blízkých, je mluvit o nich. Pomáhat druhému cítit se milován znamená sdělovat mu tuto lásku slovy a činy. Některé způsoby, jak toho dosáhnout, dávají najevo, že nám na nich záleží, snažíme se, aby se cítili výjimečně, říkáme jim, že je milujeme, a děláme pro ně laskavé věci

Řešme konflikty zdravým způsobem

- nikdy se nehádat nemusí nutně znamenat zdravý vztah – častěji to znamená, že se lidé problému spíše vyhýbají, než aby o něm diskutovali. Spíše než se vyhýbat konfliktům se zaměřme na vyřešení problémů zdravým způsobem, aby se vztah posunul vpřed pozitivní formou

Láska a zdraví

Láska, připoutanost a náklonnost mají důležitý vliv na pohodu a kvalitu našeho života. Láskyplné vztahy jsou spojovány s/se:

- nižším rizikem srdečních onemocnění

- sníženým rizikem úmrtí po infarktu

- lepšími zdravotními návyky

- zvýšenou životností

- nižší úrovní stresu

- méně depresemi a úzkostmi

- nižším rizikem cukrovky

Láska je krásná a zdravé hluboké vztahy přinášejí našemu tělu i duši spoustu benefitů. Vytvořme si každý svou vlastní definici lásky a dělejme s ní život náš i ostatních barevnější.

"love nature, love yourself"

Lucie Hermannová

Zdravý životní styl se stal mou součástí již v 15 letech. Od malička jsem byla vedena k pohybu, primárně k přirozenému pohybu v přírodě - k turistice. Láska k chůzi a toulání se přírodou mi zůstala dodnes. Jelikož jsem se chtěla výživě a zdravému životnímu stylu věnovat také profesně, rekvalifikovala jsem se na výživovou poradkyni, což samozřejmě pouze započalo mé vzdělávání. Prošla jsem spoustou dalších kurzů, jejichž tematika sahala také do psychologie a duševního zdraví, které jsou mi velmi blízké. Hodně mi dal také kurz akreditace na instruktorku jógy a mindfulness akademie. Momentálně pracuji jako výživová a mindfulness mentorka pro ženy a pomáhám jim ke zdravému vztahu s jídlem a se sebou samými, učím je zdravým návykům a péči o duševní zdraví.

Více článků autora