Napsáno 01.01.2019

Co se dozvíte?

Všechny začátky jsou těžké a ty běžecké obzvlášť. Hlavní důvod je ten, že má spousta lidí běhání spojené s pícháním v boku, pálením na plících a s pocitem na zvracení. I já jsem to tak dříve měla – úplně přesně si pamatuji na běžecké testy v hodinách tělocviku, kdy mi spolužáci vždy utekli už po pár metrech. Pokaždé jsem dobíhala v slzách, zatímco se mi ostatní smáli. Právě kvůli tomu se z běhání stala má noční můra a několik let jsem se mu snažila co nejlépe vyhnout.

Jednou jsem se ale rozhodla dát mu znovu šanci, přestože se těch pět minut zdálo nekonečných. Za pár týdnů už jsem ale dokázala uběhnout deset minut, poté dvacet minut, až jsem nakonec pár dní před svými devatenáctými narozeninami uběhla půlmaraton. Půlmaraton pro mě byl možná největší životní zážitek, díky kterému jsem se naučila, že naše tělo dokáže věci, o kterých se nám ani nesní. Že je důležité mít jasné cíle, vůli a nevzdat to hned po prvním neúspěchu.

Běhání totiž opravdu není tak strašné, jak se vám teď možná zdá – naopak se díky tomu udržíte v kondici a zároveň si skvěle vyčistíte hlavu a utřídíte myšlenky. A právě proto bych se s vámi ráda podělila o své tipy, jak si běhání oblíbit.

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Super Veggie Zelený hrášek 40g Super Veggie Zelený hrášek 40g Kód: 02.03.0059 Počet hvězdiček je 5 z 5 Sladký, křupavý a výživný. Mrazem sušený hrášek vypadá i chutná jako čerstvě utržený. Skladem 4,45 € 

1. KUPTE SI KVALITNÍ BĚŽECKÉ BOTY

Velkou výhodou běhání je to, že kromě běžeckých bot nepotřebujete žádné další vybavení. Právě proto bych vám doporučovala zainvestovat do nějakého kvalitního páru, ve kterém se vám bude běhat příjemně a lehce. Zároveň se vsadím, že nějaké pěkné nové boty rozhodně nebudete chtít nechat jen tak ležet ve skříni!

2. STÁHNĚTE SI OBLÍBENOU HUDBU A BĚŽECKOU APLIKACI

Před tím, než vyběhnete, stáhněte si svou oblíbenou hudbu a vytvořte si playlist, který vás pořádně nabudí. Zároveň si při běhu můžete pustit svůj oblíbený podcast nebo napříběhu klad nějakou audioknihu a uvidíte, že vám čas uteče mnohem rychleji. Kromě toho si stáhněte také nějakou běžeckou aplikaci, která vám změří vaši rychlost a vzdálenost, kterou jste uběhli. Díky tomu budete lépe sledovat své pokroky, a to bude určitě ta nejlepší motivace!

3.  NEPŘECEŇTE SVÉ SÍLY

Nikdo z nás se nenarodil jako maratónský běžec, proto zbytečně nepřeceňujte své síly - to nejhorší, co můžete udělat, je přehnat to hned ze začátku a zafixovat si běhání s nepříjemnými pocity. Nezapomeňte, že s nikým nesoutěžíte a že záleží jen na vás, jaké tempo zvolíte, jak dlouho budete běhat, a nebo jestli se v půlce vrátíte domů. Není nic špatného na tom střídat ze začátku běh s chůzí - tentokrát se tou ulicí navíc možná jen projdete, ale příště už jí hravě proběhnete!

4. NEZAPOMEŇTE SE PO BĚHU PROTÁHNOUT

Abyste předešli namoženým svalům nebo dokonce ošklivému zranění, nezapomeňte se před i po běhu důkladně protáhnout. Naprosto ideální je k tomu jóga, o které už najdete samostatný článek zde.

5. ODMĚŇTE SVÉ TĚLO VÝŽIVNÝM JÍDLEM

Výborné jídlo je bezpochyby tou nejlepší odměnou a vaše tělo si zaslouží něco výživného. Člen rady pro výkonnost společnosti Nike John Berardi, PhD, CSCS, zakladatel služby Precision Nutrition dokonce říká: „Pokud nic nesníš dvě hodiny po běhání, může to zpomalit tvou regeneraci a negativně ovlivnit tvůj výkon během následujícího dne.“ Vhodné je proto zvolit po běhu takové jídlo, které bude obsahovat dostatečné množství bílkovin a sacharidů - ideálně například Salát s pečenou dýní, batáty, cizrnou, mandlovou ricottou a směsí semínek. A pokud po běhu nemáte hlad, dejte si osvěžující smoothie.

"love nature, love yourself"

Tereza Šlancarová

Jmenuji se Tereza Šlancarová a jsem dvacetiletá studentka Univerzity Karlovy. Ke zdravému životnímu stylu jsem se dostala přibližně před 5 lety, kdy jsem začala pravidelně cvičit, a také vymýšlet své první recepty. Proto jsem si před 2 lety založila Instagram @terezas_diary a následně i blog www.terezasdiary.com, kde své recepty & rady ohledně zdravého životního stylu sdílím i s ostatními. Zároveň jsem veganka, a proto se snažím ukázat, že zdravá veganská jídla mohou být chutná a že se dají vymyslet opravdu zajímavé recepty! Kromě vymýšlení receptů, vaření, focení a psaní článků zbožňuji také sport - pravidelně chodím do posilovny, jsem certifikovaný instruktor jógy a minulý rok jsem běžela půlmaraton. Ve volném čase se zajímám o filosofii, ráda čtu nebo poslouchám podcasty o zdravém životním stylu a veganství.

Více článků autora