Napsáno 01.01.2019

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Acerola prášek BIO 60g Acerola prášek BIO 60g Kód: 02.10.0062 Počet hvězdiček je 5 z 5 Acerola neboli barbadoská třešeň pochází z Latinské Ameriky a patří mezi plody s nejvyšším obsahem vitaminu C. Tento antioxidant přispívá k… Skladem 9,43 € 

Nezdá se vám, že je přes léto všechno tak nějak lepší? Dny jsou delší, teploty vyšší a hlavně, kůže tmavší. Jak si ale tu zářivě hnědou barvu udržet co nejdéle? Podpořit se to dá i stravou, a právě na to se zaměříme v dnešním článku! 

VITAMIN C
VITAMIN E
LYKOPEN
BETA-KAROTEN
ASTAXANTHIN

VITAMIN C

První látka, která by se přes léto měla v našem jídelníčku obzvlášť vyskytovat, je vitamin C. Vitamin C (neboli kyselina askorbová) je nejběžnějším kožním antioxidantem, chrání kůži proti rakovině a udržuje ji déle opálenou. Najdeme ho například v citrusech, proto si příště do své skleněné láhve nezapomeňte přihodit citron - právě voda s citronem je totiž to nejlepší, co můžete přes léto svému tělu dopřát, jelikož vás skvěle osvěží a navíc doplníte vitamin C. Dalším významným zdrojem vitamínu C je goji, která dokonce obsahuje až 500x vyšší množství než zmiňované citrusy. Její pravidelná konzumace pozitivně ovlivňuje činnost jater a ledvin, a je proto vhodné zařadit ji do jídelníčku, pokud chceme tělu dopřát ozdravnou detoxikační kúru. Skvělé jsou také superpotraviny acai nebo acerola, které jsou velmi bohaté na vitamin C, chrání pokožku před poškozením a předčasným stárnutím.

VITAMIN E

Vitamin E (tokoferol) je další významný antioxidant, který ochraňuje buňky před oxidativním stresem, což znamená, že kůži chrání před poškozením, předčasným stárnutím, vznikem vrásek, a dokonce i před UV zářením. Nalezneme ho především v potravinách bohatých na zdravé tuky článek Význam zdravých tuků pro naše tělo a jejich nejvhodnější zdroje, jako jsou ořechy, semínka, arašídy či avokádo. 

LYKOPEN

Lykopen je antioxidant, který pokožku ochraňuje před zarudnutím a před poškozením slunečními paprsky. Jedná se o barvivo, díky kterému jsou rajčata červená a při tepelném zpracování neztrácí své účinky, proto si můžete připravit rajčatový salát nebo klidně vyzkoušet naše nové omáčky na těstoviny. Vysoké množství lykopenu obsahuje také meloun, přičemž jeho semínka jsou navíc tak výživná, že jsou dokonce považována za superpotravinu. Obsahují 40 g bílkovin/ 100 g a také jsou skvělým zdrojem vlákniny i mnoha důležitých vitaminů & minerálů.

BETA-KAROTEN

Beta-karoten má silné antioxidační účinky, čímž kůži chrání před UV zářením a napomáhá zajistit tmavou barvu a zdravý vzhled pokožky. Vhodným zdrojem beta-karotenu jsou například batáty, které jsou navíc skvělým zdrojem komplexních sacharidů a mají neodolatelnou, lehce nasládlou chuť. Jejich příprava je ale opravdu jednoduchá a dají se využít na mnoho způsobů - náš nejoblíbenější recept je Salát s pečenou dýná, batáty, cizrnou, mandlovou ricottou a směsí semínek.

ASTAXANTHIN

Naším posledním tipem je astaxanthin, tedy karotenoid, který podporuje pigmentaci & opálení a chrání kůži před UV zářením. Jedná se o červený pigment vyskytující se především v živočišných produktech (například krevety či losos), ale jeho významným rostlinným zdrojem je spirulina. Spirulina je superpotravina vhodná nejen pro vegany, vegatariány a sportovce. Jedná se o modrozelenou sladkovodní sinici s velmi intenzivní chutí a bohatým nutričním profilem - kromě astaxanthinu totiž obsahuje velmi vysoké množství bílkovin. 

"love nature, love yourself"      

Tereza Šlancarová

Jmenuji se Tereza Šlancarová a jsem dvacetiletá studentka Univerzity Karlovy. Ke zdravému životnímu stylu jsem se dostala přibližně před 5 lety, kdy jsem začala pravidelně cvičit, a také vymýšlet své první recepty. Proto jsem si před 2 lety založila Instagram @terezas_diary a následně i blog www.terezasdiary.com, kde své recepty & rady ohledně zdravého životního stylu sdílím i s ostatními. Zároveň jsem veganka, a proto se snažím ukázat, že zdravá veganská jídla mohou být chutná a že se dají vymyslet opravdu zajímavé recepty! Kromě vymýšlení receptů, vaření, focení a psaní článků zbožňuji také sport - pravidelně chodím do posilovny, jsem certifikovaný instruktor jógy a minulý rok jsem běžela půlmaraton. Ve volném čase se zajímám o filosofii, ráda čtu nebo poslouchám podcasty o zdravém životním stylu a veganství.

Více článků autora