Doražte za námi o víkendu do Plzně! První ročník Vegan food festivalu, na který si přivezeme naší novinku - Arašídový krém s čokoládou.

  • Natu.cz
  • >
  • Blog
  • >
  • Nový výzkum: cukr, bílý zabiják 21. století

Nový výzkum: cukr, bílý zabiják 21. století

Suroviny

Milujete čokoládu a na posezení vypijete litr slazené limonády? Pak tento text raději vynechte, mohlo by se vám přitížit. Cukr milujeme, ale u některých vědců a lékařů má velmi špatnou pověst. Mluví o něm jako o zabijákovi 21. století. Za co vše podle nich může? A jakou alternativu nabízejí?

 

Cukr - bílý jed?

Podle některých vědců je cukr nejrozšířenější legální drogou, na kterou si člověk může celkem snadno vypěstovat závislost.

V organismu způsobuje poruchy srovnatelné s alkoholem, vlastně jen s jediným rozdílem: po cukru nejsme opilí. Ale to je hodně slabá útěcha.

Na kalifornské univerzitě provedli před časem pokus s krysami. Jednu skupinu živili sirupem, který se dnes v hojné míře používá jako sladidlo do limonád.

Po šesti týdnech krmení je pustili do bludiště - byly tlustější, pomalejší a ke všemu ještě zabloudily.

Vysoké dávky cukru škodí hlavně mladému organismu. "Když dítě odmala překrmujeme cukrem, psychicky ani inteligenčně nedosáhne té úrovně, které by mohlo. Do pěti let se totiž v lidském mozku tvoří a vyvíjejí neurony, cukr tomu zabraňuje," tvrdí lékař Josef Jonáš. O průmyslově vyráběném cukru mluví jako o bílém jedu a napsal o něm knihu Zdraví v ohrožení anebo Hořká pravda o sladkém cukru (Eminent, 2013), která právě v těchto dnech vychází.

 

 

časopis Týden

časopis Týden

Další recepty autora
Realizace e-shopu TAH reklamní agentura, s.r.o.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.
Probíhá odeslání objednávky...