Doražte za námi o víkendu do Plzně! První ročník Vegan food festivalu, na který si přivezeme naší novinku - Arašídový krém s čokoládou.

Kokosový olej jako superpotravina

Kokosový olej, na vlasy, na pleť, na zuby, proti akné, proti virům, proti bakteriím, proti plísním, pro domácí mazlíčky, do kuchyně. Jedním z nejuniverzálnějších přírodních produktů je právě kokosový olej, a to díky svému všestrannému využití jak v kuchyni, tak v kosmetice, a dokonce i v medicíně. Kokosový olej by neměl chybět v žádné domácnosti. Je velmi výživný zevnitř i navenek. V tropických oblastech, kde se hojně vyrábí z dužiny vyzrálých kokosových ořechů lisováním za studena, slouží jako kvalitní zdroj tuků a výživy. 

 

Každý olej je směsí nasycených, mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin. Tuk v kokosovém oleji tvoří 92% nasycených tuků. Zde by měl každý zbystřit, protože nasycené tuky by se měly podle doporučení omezovat. U kokosového oleje je to trochu jinak.

Kokosový olej jako zdroj tuků

Kokosový tuk byl dlouho zavrhován pro svůj vysoký podíl nasycených mastných kyselin. Má 90% nasycených mastných kyselin, což je největší podíl ze všech olejů z rostlinné i živočišné říše. Tuky jsou nepostradatelnou složkou potravy a měly by tvořit přibližně 30% denního energetického příjmu. Jsou důležité pro vstřebávání vitamínů A, D, E a K, poskytují výživu pro mozek, podporují tvorbu hormonů a v neposlední řadě dodávají jídlu vůni a chuť, tedy přinášejí požitek z jídla.

Jak vybrat správný zdroj tuku?

Je všeobecně známé, že z větší části by měly být zastoupeny tuky tvořené nenasycenými mastnými kyselinami, které najdeme zejména v ořeších a v rybách. Naopak bychom měli hlídat a omezit spotřebu tuků složených z nasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy nejvíce v mase, v palmovém a právě v kokosovém oleji. Zde je však důležité poznamenat, že nasycené mastné kyseliny v kokosovém oleji jsou z největší části tvořeny tzv. MCT (medium chain triglycerid) glyceridy se středně dlouhými řetězci, které jsou oproti kyselinám s dlouhými řetězci velmi efektivně využívány jakožto zdroje energie (podobně jako sacharidy) a jsou navíc mnohem lépe vstřebatelné. Tyto tuky jsou nezbytné zejména pro sportovce na dodání energie a jsou doporučovány i při hubnutí. Další důležitou složkou kokosového oleje je kyselina laurová s 50% zastoupením, která má antimikrobiální, antivirové a protiplísňové účinky. Kyselina laurová se v těle metabolizuje na monolaurin, který dokáže vyhubit všechny viry, bakterie, plísně a houby v našem těle.

 

Kokosový olej v kuchyni

Vzhledem ke svému vysokému bodu kouřivosti je kokosový olej velmi vhodný na tepelnou úpravu pokrmů. Díky bohatému obsahu nasycených mastných kyselin je tento bod kouřivosti neboli bod přepálení, u kokosového oleje 177°C – 200°C, v závislosti na jeho rafinaci. Panenský nerafinovaný BIO kokosový olej bude tepelně stabilní do 177°C. Skvělý je na pečení a smažení, na sladko i naslano. Hodí se k zelenině i na pečení sladkého cukroví.

 

Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej mimo jiné podporuje růst vlasů - nasycené mastné kyseliny společně s vitamíny vyživují pokožku vlasů a zabraňují tvorbě vlasového mazu. Použití kokosového oleje se šťávou z citronu redukuje množství šedivých vlasů. Při pravidelné aplikaci je úbytek šedin prokázaný. Kromě toho dokáže kokosový olej zbavit lupů, pomáhá proti roztřepeným konečkům a dodává vlasům lesk a sílu. Každodenní vtírání lžičky kokosového oleje do vlasů vám přinese nevídané výsledky. Velmi účinný je také zábal vlasů do kokosového oleje před umytím. Stačí nanést větší množství kokosového oleje do vlasů a nechat cca hodinu působit.

 

 

 

 

Kokosový olej na pleť

Hromada lahviček s krémy, odličovadly a nejrůznějšími přípravky obsahujícími parabeny a testovanými na zvířatech? Nejenže takováto sbírka nevypadá ve vaší koupelně zrovna nejlépe, ale účinky kolikrát neuspokojují požadavky a lahvičky tak akorát překážejí. Kokosový olej je univerzální a v péči o pokožku je opravdovým přeborníkem. Na trhu existuje již spousta produktů k péči o tělo na bázi kokosového oleje, ale ty jsou většinou zbytečně drahé. Jediné, co vám spolehlivě stačí ke kráse, je panenský kokosový BIO olej. Díky obsahu antioxidantů chrání pleť před oxidativním stresem, omlazuje, vyhlazuje, vyživuje a dokonce i zbavuje nečistot, takže se dá použít také jako odličovadlo. Krásně se vstřebává, a zanechává tak pokožku sametově jemnou bez mastného filmu.

 

Kokosový olej jako lék

Kokosový olej poskytuje značné množství blahodárných účinků díky obsahu kyseliny laurové, která má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky.

  • ničí bakterie zodpovědné za vznik akné na pokožce
  • odstraňuje kandidu ze střev i ostatních sliznic v těle
  • podle některých studií dokáže účinně bojovat proti AIDS a HIV
  • působí proti chřipce, nachlazení, pásovému oparu, kapavce, chlamýdiím a střevním parazitům
  • aktivně odstraňuje parazity ze střevního traktu a podporuje tak trávení
  • chrání před vznikem srdečních chorob a asterosklerózy

 

Bílé zuby a detoxikace mlgáním!

Problémy v dutině ústní často poukazují na problémy v jiných částech těla. V dutině ústní se nachází více bakterií než je lidí na naší planetě! Tyto bakterie je potřeba spolu s plísněmi, viry a jinými mikroorganismy z úst odstraňovat, protože mohou způsobovat uvolňování toxinů do celého těla a rozšiřovat tak širokou škálu onemocnění (ekzém, akné, migrény, aj.). Velmi účinnou metodou je tzv. mlgání neboli vyplachování úst olejem. K mlgání se používá nejčastěji olej sezamový a kokosový, který má navíc antibakteriální účinky. Mlgání je velmi jednoduchá procedura, která dokáže odstranit všechny viry, bakterie, plísně a nežádoucí parazity z dutiny ústní během 20 minut. Stačí olej danou dobu převalovat v ústech a poté vyplivnout do odpadu. Mimo jiné dochází k celkové detoxikaci organismu. Díky mlgání se tělo zbaví toxinů již při vstupu do úst a zabrání tak dalšímu šíření. Navíc kokosový olej přirozeně bělí zuby!

 

 

Kokosový olej pro domácí mazlíčky

ANO! Stačí přidat kokosový olej do pokrmu pro vaše mazlíčky a výsledek můžete brzy pozorovat na jejich srsti. Pomáhá i na popraskané tlapky od mrazu.

Základní vlastnosti kokosového oleje:

  • bod kouřivosti je 177°C – 200°C
  • mění konzistenci v závislosti na teplotě (taje nad 25°C)
  • má variabilní využití (kosmetika, medicína, potravinářský průmysl)

 

Věděli jste, že...?

V mateřském mléce je hojně zastoupena kyselina laurová. Se svými antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými vlastnostmi může být důvodem, proč jsou děti kojících matek méně náchylné k nemocem. 

                                                                                                  "love nature, love yourself"

NATU

NATU

Vymýšlíme pro vás recepty, které jsou rychlé na přípravu, zdravé, skvěle zasytí a navíc v nich můžete pohodlně využít naše ingredience. Nemusíte si už lámat hlavu s tím, jak se začít zdravě stravovat, pomůžeme Vám. Stačí pár chvil a skvělé hlavní jídlo, snídaně nebo dezert je na světe. Inspirujte se s námi.

Další recepty autora
Realizace e-shopu TAH reklamní agentura, s.r.o.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.
Probíhá odeslání objednávky...