• Natu.cz
  • >
  • Blog
  • >
  • Je běžná depka depresí? Jak si pomoct bez chemie?

Je běžná depka depresí? Jak si pomoct bez chemie?

Suroviny

Pozor na často objevovaný omyl dnešní doby. Lidé si pletou běžnou nechuť tedy „depku“ s depresí, kterou je nutné léčit. Psychiatrička MUDr. Jarmila Klámová upozorňuje na fakt, že pojem deprese (stejně jako pojem stres) je v dnešní době přehnaně používán coby název pro jakékoliv psychické rozladění. Pacienti k ní často chodí s přesvědčením, že trpí depresí, aniž by to bylo diagnostikováno lékařem. Lidé se ale jenom nepídí po příčině a chtějí rychle utlumit důsledek. Ve skutečnosti totiž depresivních onemocnění moc nepřibývá, pouze tímto slovem pojmenováváme více a více obtíží.

 

Co je deprese
Přírodní léčivky

 

Bohužel i ty, se kterými bychom si mohli poradit sami. Navíc antidepresiva mohou být návykové a jistě jako chemická látka mají vedlejší účinky. Snažte se jim tedy vyhnout. 

Co to je deprese?

Kniha “Rostlinná medicína“ charakterizuje depresi jako „patologický stav, během něhož jedinec psychicky trpí pesimismem a pochybnostmi o sobě i okolí.“ Obvyklými příznaky jsou potom smutek, únava, sebekritičnost, absence kreativity, nechutenství, nebo v opačném případě přejídání, nespavost apod. Všechny tyto symptomy jsou ale v dlouhodobě nesnesitelné míře. Ve vážnějších případech lidé pomýšlejí na sebevraždu.
 

Proč se cítíme mizerně?

Z lékařského pohledu dochází k poruchám neurotransmiterů. Máme nedostatek noradrenalinu a serotoninu. Ten běžně získáváme například odpočinkem, cvičením, vyváženou stravou, která je bohatá na zdravé tuky, vitamín B, vápník, hořčík, nebo prostřednictvím sluníčka. V těchto situacích mohou mnohdy pomoci přírodní rostlinky a tělo tak ubrání toxicitě z případných léků. Antidepresiva Vám mohou změnit celé vnímání, dokonce i sexuální život. Vyzkoušejte raději přírodní cestu, některé rostlinky působí také jako účinná afrodisiaka. Co si budeme povídat, zdravý sexuální apetit dokáže zlepšit den kdekomu.

 

Představujeme Vám hitparádu přírodních léčivek:
 

1. Třezalka tečkovaná

Je jedničkou mezi přírodními antidepresivy, proto ji najdeme jako součást přírodních léků a doplňků stravy. Tuto květinku si můžete nasbírat při běžné procházce v přírodě. Třezalka pomáhá při nervových potížích, nervozitě, neklidu, úzkosti, náladovosti, depresivních stavech i nespavosti. Dále regeneruje játra, žlučník, upravuje trávení a posiluje oběhovou soustavu (zlepšuje kvalitu cévní stěny). Podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé a hojivé účinky. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky. Pomáhá při rekonvalescenci po mozkových příhodách.

2. Dobromysl obecná neboli oregano

Tato rostlina je věrná svému jménu, protože při delším a pravidelném podávání působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a celkově posiluje celý organismus. Hořčiny z dobromysli podporují vylučování žluči, zmírňují žaludeční a střevní potíže. Čaj z oregana oslazený medem je účinným odhleňovacím prostředkem proti kašli. Rostlina je velmi rozšířená v lidovém léčitelství při léčbě ženských onemocnění jako prostředek zastavující krvácení, zvláště u porodu, dále podporuje laktaci.

3. Šafrán setý

Šafrán sice není tak snadno k nalezení jako třezalka, přece jen bychom si měli dát tu práci a nějaký mít doma pro případ, že by nám scházela pozitivní nálada. Posiluje totiž přenos vzruchů v neurotransmiterové soustavě, ovlivňuje hladinu serotoninu a dokonce funguje jako afrodisiakum.

4. Levandule

Relaxační vlastnosti levandule objevili již ve středověku, kde byla využívána pro vonné lázně. Působí jako výborný uklidňující prostředek, pomáhá při vnitřním neklidu, vypětí a stresu. Dále zlepšuje trávení, působí antibioticky a močopudně. Funguje především jako součást aromaterapie, proto jí často cítíme z vonných polštářků, svíček, nebo olejů do koupele. Můžeme si z ní ale také udělat čaj.

5. Vřes obecný

Vřes je skvělým pomocníkem při nespavosti a dlouhodobém stresu, dále ho můžeme používat jako přírodní antibiotikum při potížích s močovými cestami, otocích, potížemi s trávením.

6. Vrbka úzkolistá

Tato rostlinka pomáhá při pocitech psychického napětí, stresu, tísně, úzkosti a migrénách. Dále působí protizánětlivě, chrání sliznice a u mužů je výbornou prevencí, ale i léčbou potíží s prostatou.

Dalšími přírodními pomocníky v boji proti špatné náladě jsou bazalka, kozlík lékařský, květ prvosenky, magnólie, máta peprná, kardamom, yzop, majoránka, lékořice, ženšen, damiána nebo rozmarýn.

I vonné oleje pomáhají zahnat chmury. Různé esenciální kapky přidané do napuštěné vany či vonné aroma lampy mohou dělat zázraky. Tento způsob odpočinku naší mysli je v dnešní době hodně opomíjen. Nos, stejně jako ostatní smysly vysílá signály do mozku, které mohou ovlivňovat naší náladu.

Dopřejte si to nejlepší z přírody i pro Vaše psychické zdraví. Relaxujte s příjemnými vůněmi léčivých rostlinek a chraňte se tak před vlivem chemických látek. 

 

"love nature, love yourself"

NATU

NATU

Vymýšlíme pro vás recepty, které jsou rychlé na přípravu, zdravé, skvěle zasytí a navíc v nich můžete pohodlně využít naše ingredience. Nemusíte si už lámat hlavu s tím, jak se začít zdravě stravovat, pomůžeme Vám. Stačí pár chvil a skvělé hlavní jídlo, snídaně nebo dezert je na světe. Inspirujte se s námi.

Další recepty autora
Realizace e-shopu TAH reklamní agentura, s.r.o.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.
Probíhá odeslání objednávky...