• Natu.cz
  • >
  • Blog
  • >
  • Je běžná depka depresí? Jak si pomoct bez chemie?

Je běžná depka depresí? Jak si pomoct bez chemie?

Je běžná depka depresí? Jak si pomoct bez chemie?

Suroviny

Bohužel i ty, se kterými bychom si mohli poradit sami. Navíc antidepresiva mohou být návykové a jistě jako chemická látka mají vedlejší účinky. Snažte se jim tedy vyhnout. 

Co to je deprese?

Kniha “Rostlinná medicína“ charakterizuje depresi jako „patologický stav, během něhož jedinec psychicky trpí pesimismem a pochybnostmi o sobě i okolí.“ Obvyklými příznaky jsou potom smutek, únava, sebekritičnost, absence kreativity, nechutenství, nebo v opačném případě přejídání, nespavost apod. Všechny tyto symptomy jsou ale v dlouhodobě nesnesitelné míře. Ve vážnějších případech lidé pomýšlejí na sebevraždu.

Proč se cítíme mizerně?

Z lékařského pohledu dochází k poruchám neurotransmiterů. Máme nedostatek noradrenalinu a serotoninu. Ten běžně získáváme například odpočinkem, cvičením, vyváženou stravou, která je bohatá na zdravé tuky, vitamín B, vápník, hořčík, nebo prostřednictvím sluníčka. V těchto situacích mohou mnohdy pomoci přírodní rostlinky a tělo tak ubrání toxicitě z případných léků. Antidepresiva Vám mohou změnit celé vnímání, dokonce i sexuální život. Vyzkoušejte raději přírodní cestu, některé rostlinky působí také jako účinná afrodisiaka. Co si budeme povídat, zdravý sexuální apetit dokáže zlepšit den kdekomu.


Představujeme Vám hitparádu přírodních léčivek:

1. Třezalka tečkovaná

Je jedničkou mezi přírodními antidepresivy, proto ji najdeme jako součást přírodních léků a doplňků stravy. Tuto květinku si můžete nasbírat při běžné procházce v přírodě. Třezalka pomáhá při nervových potížích, nervozitě, neklidu, úzkosti, náladovosti, depresivních stavech i nespavosti. Dále regeneruje játra, žlučník, upravuje trávení a posiluje oběhovou soustavu (zlepšuje kvalitu cévní stěny). Podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé a hojivé účinky. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky. Pomáhá při rekonvalescenci po mozkových příhodách.

2. Dobromysl obecná neboli oregano

Tato rostlina je věrná svému jménu, protože při delším a pravidelném podávání působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a celkově posiluje celý organismus. Hořčiny z dobromysli podporují vylučování žluči, zmírňují žaludeční a střevní potíže. Čaj z oregana oslazený medem je účinným odhleňovacím prostředkem proti kašli. Rostlina je velmi rozšířená v lidovém léčitelství při léčbě ženských onemocnění jako prostředek zastavující krvácení, zvláště u porodu, dále podporuje laktaci.

3. Šafrán setý

Šafrán sice není tak snadno k nalezení jako třezalka, přece jen bychom si měli dát tu práci a nějaký mít doma pro případ, že by nám scházela pozitivní nálada. Posiluje totiž přenos vzruchů v neurotransmiterové soustavě, ovlivňuje hladinu serotoninu a dokonce funguje jako afrodisiakum.

4. Levandule

Relaxační vlastnosti levandule objevili již ve středověku, kde byla využívána pro vonné lázně. Působí jako výborný uklidňující prostředek, pomáhá při vnitřním neklidu, vypětí a stresu. Dále zlepšuje trávení, působí antibioticky a močopudně. Funguje především jako součást aromaterapie, proto jí často cítíme z vonných polštářků, svíček, nebo olejů do koupele. Můžeme si z ní ale také udělat čaj.

5. Vřes obecný

Vřes je skvělým pomocníkem při nespavosti a dlouhodobém stresu, dále ho můžeme používat jako přírodní antibiotikum při potížích s močovými cestami, otocích, potížemi s trávením.

6. Vrbka úzkolistá

Tato rostlinka pomáhá při pocitech psychického napětí, stresu, tísně, úzkosti a migrénách. Dále působí protizánětlivě, chrání sliznice a u mužů je výbornou prevencí, ale i léčbou potíží s prostatou.

Dalšími přírodními pomocníky v boji proti špatné náladě jsou bazalka, kozlík lékařský, květ prvosenky, magnólie, máta peprná, kardamom, yzop, majoránka, lékořice, ženšen, damiána nebo rozmarýn.

I vonné oleje pomáhají zahnat chmury. Různé esenciální kapky přidané do napuštěné vany či vonné aroma lampy mohou dělat zázraky. Tento způsob odpočinku naší mysli je v dnešní době hodně opomíjen. Nos, stejně jako ostatní smysly vysílá signály do mozku, které mohou ovlivňovat naší náladu.
Dopřejte si to nejlepší z přírody i pro Vaše psychické zdraví. Relaxujte s příjemnými vůněmi léčivých rostlinek a chraňte se tak před vlivem chemických látek. 
"love nature, love yourself"
NATU

NATU

Vymýšlíme pro vás recepty, které jsou rychlé na přípravu, zdravé, skvěle zasytí a navíc v nich můžete pohodlně využít naše ingredience. Nemusíte si už lámat hlavu s tím, jak se začít zdravě stravovat, pomůžeme Vám. Stačí pár chvil a skvělé hlavní jídlo, snídaně nebo dezert je na světe. Inspirujte se s námi.

Další recepty autorky

Natu svět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.
Probíhá odeslání objednávky...