Napsáno 23.03.2022

Co se dozvíte?

Jaro je období, na které se většina z nás těší. Přísun sluníčka a s ním spojené lepší nálady, větší energie. U některých lidí se však místo přísunu energie může naopak objevit větší únava, podrážděnost, přecitlivělost, bolest hlavy. To vše pod záštitou jarní únavy, kterou si většinou zasadíme naším počínáním už v zimě. Jak jarní únavě předcházet? A jakými tipy ji zmírnit, když už se objeví?

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Acai BIO prášek 80g Acai BIO prášek 80g Kód: 02.10.0021 Počet hvězdiček je 4 z 5 Açai je plod palmy rostoucí v amazonských deštných pralesích. Má tmavě fialovou barvu a stejně jako ostatní ovoce s tímto zbarvením je… Skladem 11,35 € 

Jaro, sluníčko, v přírodě se vše probouzí, ptáčci švitoří, květiny rozkvétají a Vy máte chuť zamířit spíše do postele, než do přírody. Nekonečná únava, malátnost, podrážděnost, bolest hlavy a nálada jako na houpačce. Řeč je o jarní únavě, která trápí až čtvrtinu populace, častěji ženy než muže. Dále osoby s ne úplně vhodným životním stylem a osoby, které trpí na chronická onemocnění. 

Kde se jarní únava bere?

A když se na jaře tělo zeptá, co jsi dělal v zimě, jaká bude Tvá odpověď? Tak by se dalo vyjádřit, odkud pramení kořeny našeho dostatku či nedostatku energie. Pokud jste v zimě trávili čas spíše doma, tělu chyběl pohyb, pobyt venku na čerstvém vzduchu a s ním spojená lepší nálada. Dalším vodítkem je ne zcela vyvážený jídelníček, kdy s přibývající únavou může člověk sáhnout po kaloricky náročnějších potravinách, aby doplnil rychlý zdroj energie, ale paradoxně tím našemu trávení přidělá práci a energie se ještě více sníží. A na váze se to po čase samozřejmě může odrazit také.

Zimní měsíce bývají obdobím, ve kterém se vyskytují různá nachlazení, je nedostatek slunečního záření a tím pádem méně serotoninu, hormonu dobré nálady a nedostatek vitamínu D, který je důležitý pro vstřebávání a využití vápníku, který má velký význam pro stavbu zubů a kostí, dále je vitamín D důležitý pro náš imunitní systém. Obecně s méně pestrou stravou chybí další vitamíny a stopové prvky, jako je třeba hořčík potřebný pro tvorbu enzymů syntetizujících energii. Další z chybějících prvků je zinek, který je důležitý pro syntézu hormonů, např. inzulinu, růstového hormonu nebo mužského pohlavního hormonu testosteronu. Mírní rovněž příznaky běžné rýmy. Změny biorytmů způsobených střídáním ročních období jsou pro organismus také náročné.

5 tipů, jak na jarní únavu:

  • Rozproudit energii

Pokud jste v zimě pohybu moc nedali, chce to rozproudit tělo a začít například s krátkými procházkami. Pobyt na čerstvém vzduchu udělá dobře především Vaší psychice a jakmile je klid v duši, vidíme vše v lepším světle a energie začne narůstat. Můžete samozřejmě zvolit jakýkoliv Vám blízký sport, ať už je to jízda na kole nebo třeba plavání. Doma můžete přidat tancování a zpívání při přípravě jarního odlehčeného jídla a uvidíte, jaké zázraky to udělá 😊 

  • Změnit jídelníček

Pokud Váš jídelníček přes zimu byl bohatý na sacharidy, případně nějaké nezdravé pochutiny, je na čase ho obohatit o výživnější potraviny a trochu rozzářit talíř barvami. A napadá Vás nějaká lepší barva na jaře než zelená? Zakomponujte do svého talíře první jarní byliny, například řeřichu, listy kopřivy, mladé pampeliškové listy, pažitku a další výhonky. Skvělé jsou také všechny možné druhy klíčků. Jídelníček také můžete odlehčit od masa (ne nadarmo se držel masopust) nebo ulevit tělu od mléčných výrobků.

  • Doplnit vitamíny a minerální látky

Imunitní systém může být po zimě oslabený a je potřeba jej dostat zpět do kondice. Snížené množství vitamínů po zimě můžeme doplnit pestrým a vyváženým jídelníčkem nebo suplementovat. Například vitamín D je vhodný suplementovat po celý rok, protože dle řady studií trpí většina obyvatel jeho nedostatkem a ani konzumací sardinek, lososa či vaječného žloutku, což jsou cenné zdroje vitamínu D nám většinou nestačí.

Vitamín C je významný antioxidant, který v těle vychytává volné radikály a pomáhá tak našemu tělu být v rovnováze, brání ho před oxidačním stresem a s ním spojenými nemocemi. Vitamín C najdeme hojně zastoupený v citrusových plodech, paprikách, zelí, brokolici nebo třeba kapustě. Na snídani si můžete například udělat Acai Bowl, vitamínovou bombu.

  • Keep relax and stay calm

Denně na nás působí neskutečné množství informací a všechny tyto podněty musí náš mozek zpracovávat a není se co divit, když se vlivem nedostatku energie dostaneme do pracovního skluzu a s ním spojeným stresem. Dovolte si zpomalit, hodit se offline, vypněte si notifikace, odinstalujte si na pár dní sociální sítě, vypněte televizi a počítač a místo toho si dopřejte meditaci, dechové cvičení nebo jógu, která Vás zklidní a dodají vašemu tělu energii. Doporučuji těmito praktikami začít den a uvidíte, jak se Vám promění 😊

  • Spánek je nejlepší lék

A v neposlední řadě dopřejte tělu kromě odpočinku také dostatečný a kvalitní spánek, který trvá alespoň 7 hodin denně. Prim hraje kvalita, je prokázané, že spánek začínají před půlnocí, ideálně do 22. hodiny je pro tělo mnohem efektivnější. Dbejte také na předspánkovou hygienu, která vylepší kvalitu Vašeho spánku. Mininálně hodinu před spaním odložte mobil, vypněte elektronická zařízení s WI-Fi a zklidněte mysl například knihou nebo poslechem relaxační hudby u zapálených svíček


"love nature, love yourself"

Lucie Slavíková

Jmenuji se Lůca a jsem maminka dvou úžasných dětí, milovník dobrého jídla, vášnivá kuchařka, respektive pekařka :-) Miluji přírodu, nejraději v kombinaci se sportem (kolo, koloběžka, běh). Ráda inspiruji ženy, aby zase našly sebelásku a cítily se dobře ve svém těle. Zdravý životní styl pro mne neznamená hladovět a držet drastické diety, ale s láskou pečovat o naše tělo, dodávat mu kvalitní potraviny, udržovat pozitivní mysl a pečovat o tělo i zvnějšku. Motorem jsou pro mě moje děti. Když byl syn malý měl silnou reakci po očkování a trpěl poté různými nemocemi a potravinovými alergiemi. Díky úpravě stravy může dnes jíst vše a imunitu má skvělou. Jídlo je lék :-)

Více článků autora