Napsáno 01.01.2019

Co se dozvíte?

V dnešní době se dá na internetu najít spousta různých informací, avšak ne všechny jsou bohužel pravdivé. Jak si má ale běžný člověk vybrat, čemu věřit a čemu ne? Právě to se dozvíte v dnešním článku, ve kterém si 5 MÝTŮ O ZDRAVÉ STRAVĚ uvedeme na pravou míru. 

Mýtus č. 1: Rostlinná strava je chudá na bílkoviny

Já sama jsem veganka už dlouho a z vlastní zkušenosti vím, že první věc, na kterou se vás někdo zeptá, když zjistí, že jste na rostlinné stravě, je: ,,A odkud bereš bílkoviny?" Bílkoviny jsou polymery složené z aminokyselin. Podle množství a poměru těchto aminokyselin se rozdělují na plnohodnotné (živočišné) a neplnohodnotné (rostlinné). Takže ano, rozdíl tam opravdu je - nicméně to v žádném případě neznamená, že vegetariánům a veganům bílkoviny chybí! Naopak, rostlinná strava je na bílkoviny opravdu bohatá a určité množství obsahuje každá rostlina. Mezi nejvýznamnější zdroje patří:

 • Tofu
 • Tempeh
 • Seitan
 • Čočka 
 • Cizrna 
 • Chia semínka
 • Konopná semínka

Proto pokud jíte pestře, vyváženě a především dostatečně, nemusíte se nedostatku bílkovin bát ani na rostlinné stravě. A chcete-li jejich zastoupení ve svém jídelníčku přeci jen ještě o něco zvýšit, zařaďte nějaký z našich proteinových prášků. 

Mýtus č. 2: Tuky nás udělají tučné

Tuky si zaslouží mnohem více prostoru, a proto jsme na toto téma vydali samostatný článek, který najdete zde (https://natu.cz/?fc=module&module=prestablog&controller=blog&id=311). Avšak ve zkratce - tuky můžeme rozdělit na nasycené mastné kyseliny, transmastné kyseliny a nenasycené mastné kyseliny. Právě nasycené mastné kyseliny a transmastné kyseliny by se v našem jídelníčku měly vyskytovat jen zřídka, jelikož opravdu zvyšují riziko obezity a navíc mají i mnoho dalších negativních účinků na lidské zdraví. Nenasycené mastné kyseliny by ale naopak rozhodně měly být součástí vyváženého jídelníčku a pokud nejste v celkovém kalorickém nadbytku, v žádném případě vás neudělají tučné. Ve skutečnosti je jejich vliv pozitivní, podporují činnost srdce, pomáhají jako prevence proti poškození kloubů a chrupavek, jsou nezbytné pro vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích a také zlepšují kvalitu vlasů, kůže nebo pleti. Jejich nedostatek může vést k hormonální nerovnováze, bolesti kloubů, problémům s koncentrací či depresi, proto si hlídejte, aby vaše strava obsahovala dostatečné množství:

 • oříšků a ořechových krémů
 • semínek (tip: vyzkoušejte naše nové FIT MIXY a jednoduše zvyšte výživové hodnoty jakéhokoliv jídla!)
 • kokosu (tip: například kokosové chipsy jsou výživná a zdravá alternativa smažených brambůrků!)
 • avokáda

Mýtus č. 3: Zdravá strava znamená jen zeleninu

Zelenina je skvělým zdrojem vitaminů, minerálů i antioxidantů a bezpochyby je významnou součástí zdravé stravy. Avšak ani zdaleka není jediná! I díky receptům na našem blogu už jste se mohli přesvědčit, že se dají vymyslet zdravé raw kuličky, muffiny,  zmrzlina a spousta dalšího. Na našem e-shopu dokonce najdete samostatnou kategorii ,,Zdravé mlsání". Například tyčinky od britské značky Creative Nature jsou bez lepku, bez laktózy, bez přidaného cukru & vegan friendly a navíc si můžete vybrat hned z několika příchutí (proteinové: slaný karamel, jablečný koláč, kakao s pomerančem, raw: se zázvorem, s goji, s kakaem a mrkvový koláč). Smažené brambůrky zase skvěle nahradí kokosové chipsy, které jsou významným zdrojem zdravých tuků a vlákniny. Místo malinovky, která průměrně obsahuje 4-5 kostek cukru, se v létě můžete osvěžit buď kokosovou vodou, která neobsahuje žádný přidaný cukr a tělo hydratuje lépe, než iontové nápoje, a nebo březovou vodou, která také není doslazovaná a navíc pomáhá odvodňovat organismus. 

Mýtus č. 4: Všechny ,,fitness cereálie" jsou zdravé

Mnoho lidí nepovažuje například snídaňové cereálie Cini Minis za zdravé, a proto si v dobré víře raději kupují cereálie s velkým nápisem FITNESS. Jenže ve skutečnosti tyto cereálie obsahují jen o 0,1 g cukru méně, než zmiňované Cini Minis! Proto vždy raději čtěte složení a nevěřte výrazným nápisům na obalech - často se totiž jedná jen o pouhý marketingový tah. My v Natu ale své zákazníky neklameme, naopak vám chceme dopřát jen to nejlepší a na naší snídaňové nabídce si dáváme extra záležet. Naše Superkaše se vyznačují tím, že jsou bezlepkové, vyráběné ručně, že obsahují kousky ovoce a superpotraviny - vybrat si můžete z příchutí BAOBAB s malinami a ostružinami, MACA s moruší a banánem, LUCUMA s goji a ananasem, MESQUITE s kakaovými boby a fíky a CHIA s malinami a kokosem. Naše granoly jsou zase přesně takové, jako byste si je připravili sami doma dle posledních trendů v pečení a v souladu se zásadami zdravého životního stylu. Neobsahují žádné konzervanty, stabilizátory, palmový tuk, bílý cukr či pšeničné vločky. Opět je na výběr z mnoha příchutí, avšak všechny jsou namíchané z BIO špaldových a ovesných vloček, oříšků, semínek a sušeného ovoce a zapečené s našimi ořechovými krémy a kvalitními rostlinnými oleji. K doslazení používáme výhradně přírodní sladidla  (kokosový nektar nebo javorový sirup) v nezbytném množství tak, aby spolu korespondovaly chutě jednotlivých ingrediencí. A myslíme i na mlsné jazýčky našich nejmenších zákazníků - Super müsli jim skvěle nahradí cereálie plné přidaného cukru, a přitom je bez lepku, bez palmového oleje, umělých aromat i barviv a obsahuje vysoké množství vlákniny. Zároveň jen stačí zalít jakýmkoliv mlékem nebo přidat do jogurtu a navíc si díky uzavíratelnému zipovému sáčku dlouho zachová svou božskou vůni a neodolatelně křupavou konzistenci. 

Mýtus č. 5: Zdravá strava je složitá a zdlouhavá na přípravu

Možná byste se rádi začali stravovat zdravě, ale odrazuje vás představa dlouhých hodin strávených v kuchyni. Ve skutečnosti to tak ale vůbec není! Ty dvě minuty, které ráno strávíte čekáním ve frontě na housku s tučným sýrem, můžete věnovat raději přípravě výživné Superkaše. Právě Superkaše vás totiž zasytí na celé dopoledne, takže to ve výsledku časově vyjde ještě mnohem líp. Volné víkendové odpoledne můžete využít například k přípravě raw kuliček a o svačinu na pracovní týden máte postaráno. Zároveň můžete sáhnout po již zmiňovaných tyčinkách či Fit Mixech. A dá se během pár minut připravit i výživný hlavní chod? Jednoduše ano! Stačí následovat těchto pár kroků:

 1. Vyberte si zdroj bílkovin (tempeh, tofu, seitan, fazole...)
 2. Vyberte si zdroj sacharidů (brambory, rýže, těstoviny, quinoa...)
 3. Přidejte různé druhy zeleniny - a nezapomeňte, že čím víc barev, tím víc antioxidantů!
 4. Dochuťte zdravými tuky, jelikož jak už jsme si řekli, i ty jsou důležitou součástí vyváženého jídelníčku! 

"love nature, love yourself"     

Tereza Šlancarová

Jmenuji se Tereza Šlancarová a jsem dvacetiletá studentka Univerzity Karlovy. Ke zdravému životnímu stylu jsem se dostala přibližně před 5 lety, kdy jsem začala pravidelně cvičit, a také vymýšlet své první recepty. Proto jsem si před 2 lety založila Instagram @terezas_diary a následně i blog www.terezasdiary.com, kde své recepty & rady ohledně zdravého životního stylu sdílím i s ostatními. Zároveň jsem veganka, a proto se snažím ukázat, že zdravá veganská jídla mohou být chutná a že se dají vymyslet opravdu zajímavé recepty! Kromě vymýšlení receptů, vaření, focení a psaní článků zbožňuji také sport - pravidelně chodím do posilovny, jsem certifikovaný instruktor jógy a minulý rok jsem běžela půlmaraton. Ve volném čase se zajímám o filosofii, ráda čtu nebo poslouchám podcasty o zdravém životním stylu a veganství.

Více článků autora