Napsáno 28.07.2022

Co se dozvíte?

Ono se dobře radí: „Sportujte!“. Ale jak si vybrat ten správný sport, aby mě bavil, aby mi šel, aby mě nestál celé jmění? Jak už to v životě bývá, ne každý má to štěstí a najde si takový aktivní koníček, který by skloubil všechny tři tyto požadavky dohromady. A většinou naše slibné sportovní kariéry stojí a padají právě na tom posledním. 

Golf, jízda na koni, závodní tancování, vodní slalom… To jsou všechno krásné sporty. Každý jinak přínosný pro tělo a rozvoj pohybového aparátu, každý svým způsobem zábavný. Ale i když mají i svá bezpečnostní rizika, není nutné při nich vykrvácet.

A přesně proto jsme přišli se seznamem sportovních aktivit, u kterých nehrozí vyčerpání. Tedy, abychom byli přesní: To fyzické nevylučujeme, k finančnímu by ale dojít nemělo. My v NATU si totiž myslíme, a jistě nejsme sami, že by byla věčná škoda pověsit aktivní životní styl na hřebík jenom proto, že právě nemáme na bankovním účtu stranou pár tisíc na koupi závodních koní. I tak do nich ale můžeme prásknout, vydat se do přírody ve svých prošláplých teniskách a užít si spoustu zábavy během sportů, které jsou náročné maximálně na to vybavení, které si nosíme celý život s sebou.

Procházky

Začneme zlehka. Je jedno, jestli jste maratonská běžkyně nebo sportovec začátečník. Jít se jen tak projít na vaše oblíbená místa, nebo objevovat nová, může mít podobné zdravotní benefity jako ostatní sportovní aktivity, i když se jako jedna z nich procházka možná netváří. Právě pro vrcholovou sportovkyni budou možná vhodným programem během tzv. aktivní regenerace mezi tréninky, pro sportovce začátečníka můžou být prvním krokem k postupně se zvyšující náročnosti pohybových aktivit.

Výhody:

  • Vzdálenost, rychlost a intenzita procházky záleží čistě na vašem uvážení.
  • Procházky jsou vhodné pro jakoukoliv kondici a věk.
  • Každý pohyb se počítá. Proto i „pouhým“ procházením můžete zlepšovat svou výdrž, posilovat výdrž svalů a srdce a spalovat kalorie. Leckdy možná víc, než byste čekali.
  • Jsou zcela nenáročné na vybavení a dají se provádět kdekoliv.

Nevýhody:

  • Během delších procházek je nutné hlídat si správné držení těla. S únavou máme tendenci ulevovat pohybovému aparátu hrbením nebo povolením dobrého nášlapu nohou a chodidel. V takovém případě je na místě malá přestávka nebo vědomé narovnávání těla při chůzi.
  • Pokud hledáte intenzivnější sportovní aktivitu, nebo nemáte tolik času, abyste se šli na hodinu a půl projít, můžete možná nenáročnou procházku trochu zrychlit… 

Běh

Jen trochu rychlejší procházka a kolik je okolo ní povyku, že? 😊 Máme totiž pocit, že se svět dělí na ty, co běh mají rádi… a ty ostatní. Řadíte se mezi ně? Po výčtu zdravotních benefitů možná na běh změníte názor. Aspoň do doby, než doopravdy dojde na vyběhnutí ze dveří.

Výhody:

  • Běh je zkrátka kardio. Se vším, co obnáší. Posiluje tedy sílu srdce a zvyšuje kondici. Zjednodušeně řečeno, silnější srdce nemusí tolik bít, aby doplnilo krev po těle a může tak, z dlouhodobého hlediska, docházet ke snižování klidového srdečního tepu.
  • Při běhu nám zesilují nohy. Odborně řečeno, používáme kvadricepsy (přední strana stehen), hamstringy (zadní strana stehen) a lýtka. Zabírají ale také ruce a při správném držení těla nám může zesílit i stabilizace v oblasti břicha.
  • Kromě pevných bot a případné kapsičky na telefon je běh také zcela nenáročný na speciální vybavení.

Nevýhody:

  • Není tajemstvím, že běh je poměrně náročný na klouby. Zatěžuje především klouby dolních končetin, pokud s nimi tedy máte problém, poraďte se nejprve se svým lékařem, než běžecké tréninky zařadíte do svého plánu na léto.
  • Špatná technika běhu může prohlubovat dysbalance a nerovnoměrnosti těla. Není tedy od věci se o nich dozvědět od trenéra či zkušeného běžce, který vám zároveň prozradí, na co je dobré si při běhu dávat pozor.

Hiking

Další typ procházky, tentokrát ale do kopce. Do vysokého kopce. Do vysokých kopců. Jako vždy, intenzita a lokace záleží na vašem výběru. Ať už tedy budete hikem nazývat výpravu na místní osamocený kopec uprostřed nížin, nebo se balíte na Kilimandžáro, v obou případech, i když v různé míře, vám tato sportovní aktivita nabídne svá specifická pro a proti.

Tip: Žádný kopec na obzoru? Vyměňte ho za chůzi do schodů. Výlet na místní rozhlednu nebo do nejvyššího patra paneláku možná nebude žádná dlouhá túra, výhled z ní ale bude rozhodně stejně zasloužený.

Výhody:

  • Nechceme vás podceňovat, ale z vlastní zkušenosti tušíme, že se zvyšující se strmostí terénu bude pravděpodobně klesat rychlost vaší chůze. I přesto může být tzv. hike dobrým kardiem, nabízí tedy podobné benefity jako běh, i když v jiném poměru. Snížená rychlost pohybu nebude mít tak velký vliv na trénink výbušnosti vašeho pohybu, o to víc vám ale zesílí nohy a celý pohybový aparát. Pokud jste ale už někdy někam „lezli“, asi to pro vás není novinka. Zvlášť pokud jste s sebou na vrchol tahali na zádech zásoby svačin, bund a lahví. Čehokoliv. 😊
  • Fyzično stranou. Během povedeného horského výletu se dá dobře zpevnit nejen tělo, ale i mezilidské vztahy. Nebo třeba se zvířátky, pokud jste horal samotář. 😊

Nevýhody:

  • Klouby, plotýnky, srdce, plíce... Ty dostanou v kopcích zabrat. Což je žádoucí pouze v případě, že s nimi nemáte žádný výraznější problém na rovince. Pak by bylo možná rozumnější na ní zůstat.
  • Pokud nechcete pít po cestě do hor vodu z potůčku, už si nevystačíte jen s kvalitní obuví. Bude se vám jistě hodit i větší batoh a sportovnější oblečení. S vycházkovými holemi, pokud se vám hodí další dva opěrné body. 

Jóga

Shawasana, pranayama, ayurveda… I když se nejedná o jídelní lístek v indické restauraci, i pozice v józe a její různé druhy dokážou být pěkně pikantní. Od klidné yin jógy, vhodné pro relaxaci, protažení a mobilitu, až po tzv. power jógu, set takových cviků, který vám dá zabrat podobně jako workout v posilovně. Záleží jen na vás, jakou intenzitu starodávného východního cvičení si zvolíte. A ať už józe holdujete pravidelně, nebo se teprve musíte zbavit předsudků, v obou případech se ji vyplatí mít čas od času v programu. Protože…

Výhody:

  • Jóga významně zlepšuje flexibilitu a mobilitu všech částí těla.
  • Napomáhá relaxaci. A to nejen ta klidnější. Díky svému úzkému propojení s filozofií a meditačními praktikami si můžete poměrně efektivně odpočinout i u náročných jógových trénincích.
  • Zlepšuje postoj těla, zpevňuje svaly, napomáhá dobré cirkulaci vody v těle.
  • Existuje mnoho druhů, proto je vhodná v podstatě pro všechny. Stačí si jen vybrat ten správný styl.
  • Kromě měkčí podložky je zcela nenáročná na vybavení. Pokud totiž budete při cvičení náhodou potřebovat bloky či gumy, veškeré vybavení lze dobře nahradit obvyklými předměty v domácnosti.

Nevýhody:

  • Ty se hledají poměrně špatně. Už jste někdy slyšeli o někom, kdo by se velice ošklivě zranil ze cvičení, které už po staletí léčí tělo i duši?
  • Ale přece. Každý lektor jógy má svůj styl, a ne každý musí vyhovovat všem. Proto je dobré nepřestávat hledat ten svůj. 

Jsme si jistí, že by se dalo přijít na velkou spoustu dalších typů sportovních aktivit, které vyžadují minimum vybavení a jsou natolik flexibilní, že jsou vhodné pro většinu sportovních úrovní a lokalit. Jedním z nich je například tanec: Standard, latina, break dance, pop, aerobic, nebo jen imitace ladných pohybů při vysávání, když se nikdo nekouká? Pokud neplánujeme tančit v Blackpoolu, jedná se o další ideální mix kardia a síly, aktivity pro uklidnění mysli a vzpružení těla, sociální události nebo samostatného „hopsání“ na zlepšení nálady. Každý pohyb se počítá a z vlastní zkušenosti víme, že většinou pro nás vyjde kladně. Sečteno, podtrženo, je na čase zvednout se ze židle! 😊


"love nature, love yourself"

Hedvika Jakešová

Výživa je nedílnou součástí mého osobního i pracovního života. Ve volném čase jsem milovník jídla, v profesní oblasti předávám jako nutriční terapeut a wellness specialista znalosti, jak o své zdraví pečovat po stránce výživy, pohybu a odpočinku. Jednoduché tipy a informace předávám také na svém instagramu @nejenojidle. Sama jsem máma, a tak je spousta tipů navržena také pro unavené rodiče, kteří by rádi upravili svou životosprávu a měli více energie i v tak náročném období.

Více článků autora