Napsáno 04.03.2021

Co se dozvíte?

Je potřeba upravovat stravu v těhotenství? Jak přijímat potřebné živiny a zbytečně se nestresovat? Jaké potraviny nám mohou pomoci s otěhotněním a v průběhu těhotenství? Proč se tolik mluví o kyselině listové v souvislosti s těhotenstvím? A nakonec si řekneme nějaké tipy na ranní nevolnosti a čemu se v těhotenství raději vyhnout.

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Spirulina BIO prášek 180g Spirulina BIO prášek 180g Kód: 02.10.0024 Počet hvězdiček je 5 z 5 Spirulina (Arthrospira platensis) je modrozelená sladkovodní sinice s velmi intenzivní chutí a bohatým nutričním profilem. Obsahuje celou… Skladem 233 Kč 

Těhotenství je pro každou nastávající maminku velká změna v životě a samozřejmě chce dát svému miminku to nejlepší. Ideální je jíst zdravěji již před otěhotněním. Pokud se stravujeme zdravěji celý život nebo už delší dobu, není potřeba stravu nějak významně upravovat. Když ale nejíme tak úplně podle výživových doporučení a zároveň se necítíme ve svém těle ideálně a těhotenství plánujeme, můžeme si stravu upravit. To je vhodné nejen na straně budoucí maminky, tak i tatínka. 

Pročistění těla díky upravené životosprávě má prokázaný pozitivní vliv na početí. Změna jídelníčku, více pohybu, eliminace stresu pomocí relaxačních technik jako jsou meditace, jóga, dechové techniky atd. vede k celkovému zlepšení psychické a fyzické stránky a s tím spojeného početí. To navíc můžeme podpořit superpotravinou maca, která má pozitivní vliv na ženské i mužské hormony. Černá maca navíc zlepšuje kvalitu spermií u mužů. A celkově podporuje na plodnost.

Které potraviny konzumovat?

Všeobecně je žádoucí konzumovat pestrou a rozmanitou stravu, aby naše tělo mohlo přijmout co nejvíce různých živin, které jsou pro jeho správné fungování potřebné.

Sacharidy

Jsou hlavním zdrojem energie (existují samozřejmě alternativní způsoby stravovaní jako je nízkosacharidové, kde je poměr živin jiný a na prvním místě jsou tuky) – záleží, zda to tělu vyhovuje. Nejlepší jsou komplexní sacharidy, které mají nízký glykemický index a nezpůsobují tudíž velké výkyvy glykemie, díky kterým máme za hodinu hlad a lépe nás zasytí - zelenina, bobulovité ovoce, přílohy typu pohanka, amarant, jáhly, luštěniny, celozrnné výrobky, žitné pečivo – s nimi zároveň přijímáme i vlákninu, která hraje také důležitou roli. Naopak bychom měli vyřadit klasické bílé pečivo, těstoviny, knedlíky apod, které mohou přispívat k zácpě, která některé těhotné trápí. V tomto případě je vhodné navýšit množství vlákniny a pohybu a dostatečný pitný režim.

Bílkoviny

Jsou důležité pro vývoj plodu a většinou jich máme ve stravě dostatek. Optimální příjem je 1g bílkovin na kg tělesné váhy. Žena, která váží například 60 kg by tedy měla přijímat asi 60 g bílkovin. V období těhotenství se doporučuje příjem bílkovin lehce navýšit až na 1,3 g bílkovin/kg. V případě potřeby navýšení množství bílkovin ve stravě můžeme přidat kvalitní jogurt či zákys, ořechy nebo třeba polévku či salát z luštěnin. Živočišné bílkoviny obsažené v libovém krůtím, kuřecím či hovězím mase jsou zdrojem železa, které podporuje plodnost a je důležité pro tvorbu hemoglobinu, kromě masa jej najdeme třeba ve žloutku, listové zelenině, celozrnných výrobcích či luštěninách. Železo můžeme suplementovat kopřivovým elixírem nebo spirulinou, která je zároveň bohatá na bílkoviny, obsahuje vápník a kyselinu listovou, která je v těhotenství vyhledávaná.

Tuky

Esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro správný vývin centrální nervové soustavy. Často se hovoří o omega-3 a omega-6 kyselinách, které by měli být v ideálním poměru okolo 1:3, často však bývá jejich poměr 1:15 – 1:30 Nejlepšími zdroji jsou lněná a chia semínka, která obsahují velké množství omega-3 a zároveň málo omega-6. Na omega-3 jsou bohatá i konopná semínka a vlašské ořechy, ale jejich poměr s omega-6 už není tak příznivý. Z živočišných zdrojů jsou to ryby, tady jen vybírat vzhledem k možnému výskytu toxických látek jako je rtuť.

Jak je to s často zmiňovanou kyselinou listovou?

Kyselina listová má prokázaný ochranný účinek k případným defektům neurální trubice. Jak už z názvu vyplývá, vyskytuje se především v listové zelenině (salát, polníček, rukola, špenát apod.). Rozkládá se na světle, proto není vhodné listovou zeleninu nechávat na světlém místě a také se ničí varem, takže konzumovat zasyrova. Dále ji můžeme najít v ořechách, například v arašídech či piniových oříškách. Takže si můžete zpříjemnit snídani s arašídovým máslem a doplníte jak kyselinu listovou, tak vhodné tuky a další živiny. Dostatek kyseliny listové je zásadní ještě před početím (také pro muže).

Vitamín C

Kromě toho, že je skvělým antioxidantem, napomáhá využít železo, proto konzumujte ideálně zeleninu s každým jídlem. Hlavními zdroji jsou ovoce, zejména jižní, a zelenina. Mezi nejbohatší zdroje patří černý rybíz, kiwi, citrusové ovoce, ze zeleniny pak papriky či brokolice. Papriku či bobulovité ovoce můžete vyzkoušet lyofilizované, které mají zachován maximální množství vitamínu C. Dále jsou významným zdrojem vitaminu C také kysané zelí a brambory, ale varem se samozřejmě množství snižuje. Pokud trpíte na těhotenské nevolnosti, můžete zvolit smoothie, které lze namíchat jak z ovoce, zeleniny, ořechů či semínek. Přidáním fialového prášku z acai doplníte vitamín C, vápník i železo a zároveň získáte krásně fialové smoothie.

Vitamín D a vápník

Spolu s adekvátním množstvím vápníku je zásadní pro tvorbu kostní tkáně plodu. Deficit bývá u vegetariánů či veganů.
Kromě slunečního záření, kterého v zimě bývá nedostatek, můžeme přijímat vitamín D z vajec, mléčných produktů.
Vápník získáme konzumací máku, který je jeden z nejlepších zdrojů, dále jsou vhodné zdroje mléčné výrobky, mandle či kešu ořechy.

Vitamín K2

Pomáhá nasměrovat vápník do kostí. Najdeme ho v kysané zelenině.

Jak na ranní nevolnosti

Každá žena je jedinečná a s ní i její těhotenství, proto někdo o těhotenství prakticky neví a někoho trápí typické obtíže mezi které patří ranní nevolnosti či zácpa. 

Pár tipů, jak odlehčit nevolnostem:

  1. Jíst častěji v menších dávkách
  2. Vynechat potraviny, které mohou dráždit (koření, káva apod)
  3. Dostatečný pitný režim
  4. Zázvor
  5. Pohyb na vzduchu, relaxace

Čemu se raději vyhnout?

  • Alkohol a káva.
  • Užívání nadbytečných léků, protože mnohé látky by mohly přecházet placentou do krve dítěte.
  • Umělá sladidla a zbytečná aditiva.
  • Příjem mořských ryb, které zpravidla obsahují těžké kovy včetně rtuti, na dvě až tři porce týdně. K těm nejméně vhodným rybám s vyšším obsahem rtuti patří makrely, mečouni a žraloci.
  • Tepelně neupravené živočišné potraviny, jako jsou zasyrova připravované paštiky, tatarák, měkké sýry (hermelín, brie apod.)

"love nature, love yourself"

Lucie Slavíková

Jmenuji se Lůca a jsem maminka dvou úžasných dětí, milovník dobrého jídla, vášnivá kuchařka, respektive pekařka :-) Miluji přírodu, nejraději v kombinaci se sportem (kolo, koloběžka, běh). Ráda inspiruji ženy, aby zase našly sebelásku a cítily se dobře ve svém těle. Zdravý životní styl pro mne neznamená hladovět a držet drastické diety, ale s láskou pečovat o naše tělo, dodávat mu kvalitní potraviny, udržovat pozitivní mysl a pečovat o tělo i zvnějšku. Motorem jsou pro mě moje děti. Když byl syn malý měl silnou reakci po očkování a trpěl poté různými nemocemi a potravinovými alergiemi. Díky úpravě stravy může dnes jíst vše a imunitu má skvělou. Jídlo je lék :-)

Více článků autora