K nákupu vybrané kosmetiky značky CZECH CAVIAR dárek ZDARMA v hodnotě 599 Kč. Platí do vyprodání zásob.

Napsáno 19.04.2023

Co se dozvíte?

Prostředí kolem nás je nezbytnou součástí lidského přežití a lidé, kteří se o životní prostředí nestarají, možná ještě nechápou, jak je pro nás všechny důležité a možná mají pocit, že jich se tato problematika netýká. O důvod více začít se zajímat.

Proč a jak bychom se měli starat o životní prostředí?

Čisté prostředí (což neznamená nadbytečně dezinfikované a sterilní) je nezbytné pro zdravý život. Čím méně o naše životní prostředí pečujeme, tím více bude znečištěno kontaminanty a toxiny, které mají škodlivý dopad na naše zdraví. Znečištění ovzduší může kromě jiných problémů a nemocí způsobit onemocnění dýchacích cest a rakovinu. Znečištění vody může vést k tyfu, průjmovým onemocněním a dalším negativním projevům na zdraví.

Je potřeba si uvědomit, že plýtvat (jídlem, vodou, elektřinou…), ničit přírodní zdroje, drancovat a ždímat Zemi kvůli penězům není cestou, za kterou by se nám planeta v budoucnu chtěla odvděčit. Země je náš jediný domov, je to místo, kde žijeme, není na čase se o ni postarat a vrátit jí péči, se kterou o nás každý den pečuje ona?

Jak můžeme pomoci?

 1. Nakupujme méně

Co nezbytně potřebujeme k pohodlnému a kvalitnímu bydlení? Jak můžeme konzumovat méně? Všichni potřebujeme jídlo, oblečení a další věci, ale kolik toho ve skutečnosti potřebujeme k přežití a prosperitě?

Nejšetrnější k Zemi je ta věc, kterou jsme si nekoupili. Život pouze s několika málo cennými věcmi zlepšuje naše prožívání. Vlastnit pouze to, co skutečně potřebujeme a co nás baví, vede k podstatně většímu množství času a energie na to, co opravdu chceme v životě dělat a čemu čas a energii chceme věnovat.

Ponechme si jen to, co skutečně potřebujeme k přežití a prosperitě. Pokud se nám věc rozbije, opravme ji nebo ji nechme opravit. Pokud máme věci, které opravdu nepotřebujeme nebo se nám nelíbí, darujme je charitativním organizacím k opětovnému použití.

2. Jezme opravdové jídlo

Jídlo je nezbytné, abychom prosperovali a přežili, ale můžeme nakupovat jídlo svědomitě a inteligentně, abychom společně snížili naši uhlíkovou stopu. Průmyslově zpracované a balené potraviny způsobují více škody než užitku a způsobují více problémů v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví. Celá lokálně vypěstovaná produkce a živočišné produkty nakupované z místních farem přímo podporují oběhové hospodářství, šetří naše životní prostředí a pozitivně zlepšují veřejné zdraví.

Nakupujme celistvé, organické, místní potraviny, abychom zregenerovali naši Zemi a snížili všechny druhy znečištění. Celistvé potraviny nejen podporují mnohem více zdraví, ale často jsou dodávány bez obalu a snadno se přenášejí domů s našimi vlastními opakovaně použitelnými sáčky a krabicemi. Zpracované potraviny často přicházejí v nepotřebných, plýtvajících plastových nádobách, které nejsou obvykle znovu použitelné nebo recyklovatelné. Konzumace většího množství celistvých potravin bez balení snadno snižuje náš odpad a dopad na životní prostředí.

Pěstujme a nakupujme biopotraviny. Prostřednictvím pesticidů, herbicidů a fungicidů znečišťujeme naši půdu, vodu a vzduch. Naše posedlost těmito vyrobenými chemickými jedovatými látkami záměrně otravuje naše rostliny a zvířata a znečišťuje nás, kteří jíme tyto konvenčně pěstované produkty. Produkce biopotravin naši Zemi zachovává a regeneruje, místo aby ji znečišťovala.

 3. Upřednostňujme slow fashion

Svědomitě a inteligentně bychom si měli vybírat nejen jídlo, ale také oblečení. Oblečení buď může ladit s naší planetou, nebo ne. Přemýšlejme o slow fashion (pomalá móda) a dávejme jí přednost před fast fashion (rychlá móda).

Naše posedlost mít nadbytek nového oblečení planetě neprospívá. Fast fashion používá levné často syntetické materiály, navržené tak, aby nevydržely a nakonec se vyhodí. Vybírejme pomalé, etické, nadčasové kousky z přírodních vláken, kdykoli je to možné. Nakupujme od etických značek nebo z druhé ruky a před nákupem důkladně promysleme všechny aspekty svého oblečení. Vyhněme se nakupování nových trendů z fast fashion a místo toho nakupujme, pokud potřebujeme, a pečujme o malý výběr kvalitního oblečení z přírodních vláken - vlna, bavlna, len.

4. Vybírejme znovupoužitelné věci

Potřeby pro domácnost, jako je nábytek, hračky, skladovací nádoby, tašky, nádobí a kuchyňské náčiní, jsou také nezbytné pro naplnění našich životů. Vybírejme tyto předměty a všechny potřeby pro domácnost vyrobené z opakovaně použitelných, přírodních, netoxických materiálů a pokud je to možné, eliminujme syntetické plastové materiály, které obsahují škodlivé toxické látky, jako jsou ftaláty, parabeny a bisfenol (BPA), což jsou chemikálie narušující endokrinní systém, které poškozují všechny živé organismy. Tyto látky jsou spojeny s rakovinou, problémy imunitního systému a poruchami vývoje u dětí.

Některé druhy plastů nelze recyklovat a jsou určeny k odvozu na skládku, rozklad plastů trvá desetiletí. Plast lze však používat i chytře, ale neměl by se používat na všechno.Vyhněme se jednorázovým plastům, ale také se snažme snížit množství plastů pro opakované použití. Vybírejme radši opakovaně použitelné a přírodní materiály, jako je dřevo, sklo, bambus, nerezová ocel, měď, keramika, korek a přírodní kaučuk. Kupujme a používejme kvalitní předměty, které by měly vydržet navždy.

5. Používejme nontoxic drogerii

Čisticí prostředky pro domácnost a produkty osobní péče, jako jsou parfémy, šampony a make-up, často obsahují syntetické chemikálie, jako jsou ftaláty a parabeny, které pomalu zabíjejí naše těla a Zemi. Chemikálie přicházejí denně do přímého kontaktu s naší kůží, skrze kterou se snadno vstřebávají, což zvyšuje riziko onemocnění. Tyto produkty se také dostávají do vodních toků z našich domovních kanalizací a znečišťují zemi, vzduch a moře.

Vyhněme se nákupu jakéhokoli typu syntetických chemických čisticích prostředků a výrobků pro osobní péči. S vodou, octem a jedlou sodou se při čištění dostaneme daleko. Vyberme si etické, netoxické produkty osobní péče, které ochrání naši planetu a naše těla před znehodnocením zbytečnými syntetickými chemikáliemi.

6. Šetřeme elektřinu

Ze všech domácích spotřebičů, na kterých jsme závislí, vysávají z elektrické sítě a naší Země nejvíce energie topidla, klimatizace a sušičky prádla. Omezme používání ohřívačů a klimatizací tím, že otevřeme okna a dveře, abychom vyvětrali svůj domov, když je horko, a zavřeme je, abychom si zachovali teplo, když je zima.

V nedávné minulosti a stále ještě v mnoha zemích lidé suší své oblečení na vzduchu na šňůrách, ať už uvnitř nebo venku. Sušení oděvů na vzduchu má před sušičkami spotřebovávajícími energii zelenou pro zdraví planety.

Další novou nezbytností jsou elektronická zařízení, jako mobil či počítač, která se používají pro zprávy, zábavu, nakupování, vzdělávání, sociální sítě, online hry, ale také volání, SMS a e-maily. Komunikace je snadná a okamžitá, ale tolik energie z elektřiny jsme dříve nespotřebovali. Abychom mohli žít a přežít v naší moderní době, mobilní telefony a počítače potřebujeme. Tyto způsoby komunikace však zneužíváme a nadužíváme. Vkládáním naší energie do elektronických zařízení nám nezbývá mentální, ani fyzická energie na mnohem důležitější věci. Používejme elektroniku moudře a záměrně. Nedovolme, aby používala ona nás. Bezmyšlenkovité používání elektroniky a bloumání po internetu nás odvádí od života v přítomnosti.

 7. Šetřeme vodu

Často máme pocit, že naše zásoby sladké vody jsou nekonečné. Nevážíme si volného toku nepřetržité vody vycházející z našich vodovodních kohoutků. Nejen, že zneužíváme naši vodu, ale s růstem populace se zvyšuje i naše poptávka, což dále ohrožuje naši zásobu pitné vody a potravin. Spolu se znehodnocováním vody a nárůstem populace se zvýšila pravděpodobnost a intenzita sucha, která za poslední 4 desetiletí postihla více lidí na světě než jakákoli jiná přírodní katastrofa. Toto zvýšení pravděpodobnosti a intenzity přímo souvisí s nadměrnou spotřebou vody a emisemi skleníkových plynů.

Všichni můžeme zastavit zneužívání vody tím, že s ní nebudeme plýtvat. Nadužívání zanechává méně sladké vody pro nás, naše zemědělství a další důležité oblasti v našem prostředí. Jak plýtváme vodou? Děravé potrubí, protékající záchod, kapající kohoutek, dlouhé zbytečné sprchy, praní v pračce s minimem prádla, mytí nádobí tekoucí vodou, přelévání trávníku čistou vodou a tekoucí voda při čištění zubů. Problém nadužívání vody spočívá v tom, že povrchovou i podzemní vodu odebíráme rychleji, než se dokáže regenerovat deštěm. Vyčerpávání vod ohrožuje naši vodní jistotu. Přežití všech živých tvorů závisí na vodě, takže správné hospodaření s našimi sladkovodními zdroji je nezbytné pro to, aby naše Země přežila a prosperovala.

Spolu s plýtváním vody ji také znečišťujeme. Povrchové vody znečišťujeme lidským odpadem, domácími chemikáliemi, léčivy, produkty osobní hygieny, mikrovlákny, pesticidy, hnojivy, automobilovými chemikáliemi, úlomky, olejem a mastnotou, které všechny vedou do kanalizace. Velká část těchto odpadních vod je vypouštěna do životního prostředí, aniž by byla čištěna. Naučme se přestat přidávat znečišťující látky do našich vodních systémů, abychom ochránili a zachovali vodu na Zemi nyní i v budoucnu.

Jak můžeme zachránit náš vodní svět jako jednotlivci i jako kolektiv?

  • nainstalujme nízkoprůtokové toalety, splachujme pouze v případě potřeby či dešťovou (jinak použitou) vodou
  • nainstalujme do sprchy nízkoprůtokové baterie, abychom spotřebovali mnohem méně vody, sprchujme se a koupejme se kratší dobu nebo méně
  • nainstalujme do kuchyňských dřezů nízkoprůtokové baterie, při ručním mytí nádobí používejme méně zbytečné vody a pokud máme myčku, ujistěme se, že je plná a používejme ji co nejméně
  • nainstalujme pračku s nízkým průtokem, perme oblečení, které je opravdu špinavé a naplňme vždy plnou pračku
  • pokud je to možné, zavlažme své vnitřní a venkovní rostliny použitou vodou z domácnosti
  • opravme všechny netěsnosti potrubí v domácnosti, každá kapka z každého děravého kohoutku plýtvá našimi penězi a drahocennou sladkou vodou
  • řádně likvidujme toxický odpad pro životní prostředí, jako jsou léčiva, odpad z domácích zvířat, kuchyňský olej a automobilový olej na místních skládkách, nelijme do umyvadla nebo sprchy nic, co škodí naší Zemi
  • vybírejme si domácí potřeby, jako je mýdlo, čisticí prostředky a výrobky pro osobní péči bez toxických látek pro životní prostředí, protože se nemůžeme vyhnout jejich vypuštění do odpadu
  • nepoužívejme na své zahradě pesticidy a hnojiva, která nakonec stékají do vodních toků a znečišťují životní prostředí
  • sbírejme dešťovou vodu pro vnitřní či venkovní zavlažování

8. Využívejme dopravu vědomě

Využívejme více chůzi a jízdu na kole. Přibližně 1/3 všech našich cest nebo pochůzek je kratší než 2 kilometry. Namísto jízdy autem za účelem dokončení těchto pochůzek jsou chůze a jízda na kole způsoby dopravy, které nevyžadují žádná fosilní paliva. Tyto formy dopravy s nulovými emisemi nás nejen dopraví z bodu A do bodu B, ale také nám poskytují základní fyzické pohyby, které nás udržují v kondici. Choďme pěšky nebo jeďme na kole a využívejme i další formy dopravy s nulovými emisemi, jako je bruslení, skateboarding, koloběžka, kdykoli je to možné.

Pokud je vzdálenost na chůzi příliš velká, jeďme, pokud je to možné, veřejnou dopravou, dejme přednost trolejbusům, vlakům, metru a autobusům před auty a motocykly. Musíme-li používat fosilní paliva, využívejme je kolektivně a zodpovědně než individuálně.

Méně cestujme, pracujme z domova, pokud můžeme, využijme chůzi nebo jízdu na kole, kdykoliv a kdekoliv můžeme, používejme veřejnou dopravu, pokud je pro nás cílový bod příliš daleko, řiďme auta, která jsou šetrná k planetě a pokud musíme létat, snažme se uhlíkovou stopu vykompenzovat příspěvkem na zalesňování a pomoc přírodě. Dělejme, co můžeme.

Příroda si bez nás poradí, ale my bez ní ne.

Pečujme o ni.

"love nature, love yourself"

Lucie Hermannová

Zdravý životní styl se stal mou součástí již v 15 letech. Od malička jsem byla vedena k pohybu, primárně k přirozenému pohybu v přírodě - k turistice. Láska k chůzi a toulání se přírodou mi zůstala dodnes. Jelikož jsem se chtěla výživě a zdravému životnímu stylu věnovat také profesně, rekvalifikovala jsem se na výživovou poradkyni, což samozřejmě pouze započalo mé vzdělávání. Prošla jsem spoustou dalších kurzů, jejichž tematika sahala také do psychologie a duševního zdraví, které jsou mi velmi blízké. Hodně mi dal také kurz akreditace na instruktorku jógy a mindfulness akademie. Momentálně pracuji jako výživová a mindfulness mentorka pro ženy a pomáhám jim ke zdravému vztahu s jídlem a se sebou samými, učím je zdravým návykům a péči o duševní zdraví.

Více článků autora