Napsáno 15.04.2021

Suroviny

Produkt Dostupnost Cena Množství (ks)
Mladý ječmen BIO prášek 80g Mladý ječmen BIO prášek 80g Kód: 02.10.0011 Počet hvězdiček je 5 z 5 Prášek ze zelených výhonků mladého ječmene v BIO kvalitě představuje celkové tonikum vitaminů a minerálních doplňků z přírodního zdroje.… Skladem 143 Kč 

Potravinové alergie a intolerance se v dnešní době objevují čím dál častěji. Já sama jsem se k tomuto tématu dostala před 4 lety, když se u mého tenkrát pětiměsíčního syna začaly objevovat typické příznaky jako je atopický ekzém, neklid, trávicí problémy. Začala jsem se o tuto problematiku zajímat více do hloubky a hledala řešení, jak z toho ven. Konzultovala jsem vše s dětskou lékařkou, doporučené krémy na ekzém nám pomáhaly na zmírnění příznaků, ale kůže je odrazem našich střev a bylo potřeba jít k jádru problému a to jsem instinktivně cítila, proto jsem se začala více zajímat o fungování mikrobiomu a alergeny celkově. Nasadila jsem synovi i sobě přísnou eliminační dietu, kdy jsme vynechali zejména kravské mléko, lepek, vejce, ale i kořenovou zeleninu, ovesné vločky. S diagnostikou alergenů nám tenkrát pomohla biorezonanční metoda, jelikož volné místo na alergologii bylo až za následující 3 měsíce a nechtěla jsem tak dlouho čekat. Vynechávání potravin a postupné zavádění zpět zabralo a od roku a půl je syn bez příznaků a nyní už mu bude 5 let.

Náš mikrobiom je velmi důležitý, druhy bakterií a hub, které sídlí v našich střevech mohou ovlivňovat interakce s prostředím a ovlivňovat vznik alergií a autoimunity. Mohou rozhodovat, zda budeme trpět obezitou nebo cukrovkou. Mohou reagovat na umělá sladidla a u některých jedinců tak způsobit vznik inzulinové rezistence a přibývání na váze. Mohou dokonce ovlivnit psychické funkce a citovou stabilitu.

Potravinové alergie a intolerance se v dnešní době objevují čím dál častěji. Já sama jsem se k tomuto tématu dostala před 4 lety, když se u mého tenkrát pětiměsíčního syna začaly objevovat typické příznaky jako je atopický ekzém, neklid, trávicí problémy. Začala jsem se o tuto problematiku zajímat více do hloubky a hledala řešení, jak z toho ven. Konzultovala jsem vše s dětskou lékařkou, doporučené krémy na ekzém nám pomáhaly na zmírnění příznaků, ale kůže je odrazem našich střev a bylo potřeba jít k jádru problému a to jsem instinktivně cítila, proto jsem se začala více zajímat o fungování mikrobiomu a alergeny celkově. Nasadila jsem synovi i sobě přísnou eliminační dietu, kdy jsme vynechali zejména kravské mléko, lepek, vejce, ale i kořenovou zeleninu, ovesné vločky. S diagnostikou alergenů nám tenkrát pomohla biorezonanční metoda, jelikož volné místo na alergologii bylo až za následující 3 měsíce a nechtěla jsem tak dlouho čekat.  Vynechávání potravin a postupné zavádění zpět zabralo a od roku a půl je syn bez příznaků a nyní už mu bude 5 let.

Náš mikrobiom je velmi důležitý, druhy bakterií a hub, které sídlí v našich střevech mohou ovlivňovat interakce s prostředím a ovlivňovat vznik alergií a autoimunity. Mohou rozhodovat, zda budeme trpět obezitou nebo cukrovkou. Mohou reagovat na umělá sladidla a u některých jedinců tak způsobit vznik inzulinové rezistence a přibývání na váze. Mohou dokonce ovlivnit psychické funkce a citovou stabilitu.

Jaký je rozdíl mezi alergií a intolerancí?

Potravinová alergie

Potravinová alergie je imunologická reakce na potravinový antigen, který může mít za následek další reakce. Je to vlastně obranná reakce našeho těla. Tělo produkuje specifické protilátky tzv. Imunoglobuliny E (IgE) na „potlačení” alergenů těchto potravin, a po zkonzumování daného jídla imunitní systém zareaguje uvolněním histaminu a dalších přirozeně se vyskytujících chemických látek v těle.

Příznaky potravinové alergie: 

vyrážky, kýchání, podrážděná pokožka, otoky, rýma, únava, průjem a zvracení. Obvykle se tyto příznaky objeví v průběhu několika minut po konzumaci, případně styku s danou potravinou, i když se mohou opozdit i o několik hodin. 
Procento dospělých a dětí s projevy alergie nyní dosahuje okolo 10 % populace, což není úplně malé číslo a zároveň u mnoha lidí zůstává alergie nerozpoznána. 
90 % potravinových alergií se připisují 8 potravinám: nejčastějším alergenem je kravské mléko a hned za ním jsou to vejce. Poté jsou to arašídy, ořechy, ryby, mořské plody, pšenice a sója
U starších dětí a dospělých s atopickým ekzémem, kteří jsou senzibilizováni pylovým alergenem, je vždy nutné pomýšlet na možnou potravinovou alergii zkříženou s pylem. Bylo potvrzeno, že zkříženě reagující potraviny (např. ořechy, arašídy, kořenová zelenina) mohou zhoršit příznaky atopického ekzému. V tepelně upraveném stavu mohou být pro těle přijatelné.

Intolerance potravin

Intolerance je porucha metabolismu. Dojde k reakci na látky obsažené v konkrétních potravinách na rozdíl od alergií, kdy tělo produkuje protilátky, které nám způsobují zdravotní komplikace.

Příznaky intolerance:

Projevují se jinak než u alergií, jsou opožděné a příznaky se mohou objevit až za několik dnů nebo týdnů. Je to v podstatě neobvyklá reakce těla na určité potraviny, která se může projevit několika způsoby. 
Nesnesitelné bolesti hlavy, nadýmání, migréna, častá únava, kožní či respirační potíže.
Příčiny potravinových intolerancí:

  • Nejčastěji k intolerancím dochází díky absenci konkrétního enzymu (nejznámější je laktózová intolerance, kdy v těle chybí enzym laktáza umožňující štěpení laktózy, která se vyskytuje v mléce a mléčných výrobcích).
  • Přítomnost toxických látek jako je například solanin z klíčících brambor či biogenních aminů jako je histamin také může vyvolat intoleranci. 
  • Potraviny s větším množstvím histaminu: konzervované ryby, červené víno, zrající sýry, sušené salámy a klobásy, kysané zelí, špenát, rajčata a výrobky z nich, zralé banány, kiwi, jahody, ananas, citrusy, čokoláda, arašídy, lískové ořechy, vlašské ořechy.

V létě se často hodně lidí setká s kopřivkou při větší konzumaci jahod. Podle studií hladina histaminu klesá k nule při přidání kyseliny askorbové (vitamín C). Ideálně tedy přidat do smoothie či jiných pokrmů kyselejší ovoce či superpotraviny s vyšším obsahem vitamínu C, například goji či acai.

Jak postupovat při podezření na alergie?

Alergie se většinou projeví již v kojeneckém věku, zhruba 2-5 % kojenců trpí alergií na kravské mléko, což se projevuje velmi často ekzémy atopického charakteru, vyrážkami, trávicími problémy, dýchacími problémy, dále se může objevit krev ve stolici a celkový neklid a pláč dítěte, špatný spánek.
U starších dětí to mohou být poruchy učení, spánku a celkový neklid.
Důležitá je návštěva lékaře, který na základě anamnézy a tzv. kožních „prick“ testů vyhodnotí aktuální stav. Aplikují se kapky alergenu na kůži předloktí s následným vpravením látky pomocí takového kopíčka. Aplikace je nebolestivá. Alergeny se nechají 15- 20 minut reagovat na kůži předloktí a poté lékař odečítá zarudnutí a pupen.

Eliminační dieta

V případě pozitivních testů je doporučena léčba, která zahrnuje eliminační dietu. Ideální je konkrétní potravinu vyřadit na alespoň 4-6 týdnů, aby se vyčistila střeva, obnovují se buňky a tělo se vrací ke svému správnému fungování, které je pro něj přirozené.
Pokud je dítě kojené, je důležité, aby tuto dietu podstoupila i jeho maminka. Celkově podpořit dietu nejen vynecháním alergenu, ale dát si celkovou očistu těla, která zahrnuje úpravu jídelníčku, ale i celkového životního stylu. Více pohybu na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek apod.

Jídelníček:
  • Zařadit zelené potraviny: listová zelenina, špenát, řeřicha, okurka, cuketa, můžeme přidat bylinky jako je kopřiva, která krásně podporuje čistění těla nebo mladý ječmen, pampeliška. Můžeme použít ve formě prášku, který se dá snadno přimíchat do jakéhokoliv nápoje či přidat do jídla, a navíc je vstřebatelnost pozitivních látek pro střeva v této formě snadná.
  • Klíčky – mungo, řeřicha, ředkvička apod.
  • Probiotika – fermentované potraviny (kombucha, jogurty, zelí, pickles, kimchi a kefír)Fermentované potraviny obsahují živé mikroorganismy. Při specifických koncentracích mohou probiotické bakterie pomoci vyrovnat střevní mikrobiom u lidí a zlepšit trávení.
  • Kombucha je nápoj, který pochází z východní Asie. Základ tvoří slazený čaj (zelený nebo černý), do kterého se přidají kombuchové kultury (octové bakterie a kvasinky) a nechají se působit po dobu 7 až 10 dnů. Pokud máte intoleranci laktózy, tak je vhodné to nejprve vyzkoušet, jelikož se při rozkládání uvolňují produkty obdobné jako u mléčného kvašení díky bakteriím rodu Lactobacillus.
  • Vynechat kávu, alkohol, tučná a mastná jídla

U mladších dětí často potravinové alergie vymizí do 3. roku jejich života, zejména pak úpravou stravy. Náš mikrobiom je náš druhý mozek. Kvalitní potraviny, vhodný jídelníček, dostatek přátelských bakterií v tom hraje velkou roli. Jen pro srovnání v našich střevech se nachází asi 1200 různých druhů bakterií. Může nám to připadat hodně, zvažme ale že například jihoamerický indián žijící v Amazonii v sobě nosí zhruba 1 600 druhů, tedy o celou třetinu více. Naše průmyslově zpracovaná západní strava, nadužívání antibiotik a sterilní domovy ohrožují zdraví a stabilitu obyvatel našich střev. Tak se nebojme se k přírodě zase více přiblížit a našim bakteriím dopřát to nejlepší prostředí.

"love nature, love yourself"

Lucie Slavíková

Jmenuji se Lůca a jsem maminka dvou úžasných dětí, milovník dobrého jídla, vášnivá kuchařka, respektive pekařka :-) Miluji přírodu, nejraději v kombinaci se sportem (kolo, koloběžka, běh). Ráda inspiruji ženy, aby zase našly sebelásku a cítily se dobře ve svém těle. Zdravý životní styl pro mne neznamená hladovět a držet drastické diety, ale s láskou pečovat o naše tělo, dodávat mu kvalitní potraviny, udržovat pozitivní mysl a pečovat o tělo i zvnějšku. Motorem jsou pro mě moje děti. Když byl syn malý měl silnou reakci po očkování a trpěl poté různými nemocemi a potravinovými alergiemi. Díky úpravě stravy může dnes jíst vše a imunitu má skvělou. Jídlo je lék :-)

Více článků autora